Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters Seçim Analizinde Türkiye Ekonomisine 2 Yol Çizdi

Türkiye’yi bekleyen çetin siyasi mücadelenin sonucunun ne olacağı yurt dışı gündeminde de merak konusu oldu. Reuters 4 ay sonrası için olası senaryoları paylaştı.
Reuters Seçim Analizinde Türkiye Ekonomisine 2 Yol Çizdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

20 yıllık iktidarında kritik bir seçim dönemecine giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün seçim tarihini açıklamasının ardından Türkiye ekonomisinin çizeceği yol piyasalarda merak konusu oldu.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın hazırladığı seçim analizine göre Türkiye, Türk tipi başkanlık sistemine geçildiği günden beri refah payında çarpıcı düşüşler yaşadı.

Pandemi döneminde girdiği yüksek enflasyon sarmalından çıkamayan Türkiye ekonomisinde mevcut politikaların TL’yi değersizleştirmesi halk üzerinde baskı kurdu.

Yapılan değerlendirmeye göre ağır ekonomik şartlar altında sandığa giden seçmenler karar verirken aynı zamanda ekonomi yönetimini oylayacaklar ve bundan sonraki süreçte ekonomi için nasıl bir yol çizileceğini seçecekler.

Muhalefetin Galibiyetine Yönelik Bir Sinyal Türk Varlıklarında Ralli Yaşatır

2023 seçimlerinin, “Türkler için yol ayrımına işaret ettiği” değerlendirmesinin yer aldığı analizde, uluslararası yatırımcıların da seçim sonuçlarını yakından takip ettiğine değinildi.

GCM Yatırım Banner

Görüşlerine yer verilen fon yöneticilerinin, muhalefetin olası bir galibiyetinin olması durumunda Türk varlıklarında kayda değer bir ralli yaşanabileceğini bekledikleri paylaşıldı.

Erdoğan Kaybetse Bile Dövizde Geri Çekilme Mümkün Değil

Amerikan merkezli varlık yönetim şirketi TCW’de gelişen piyasalar araştırma müdürü Blaise Antin’e göre yabancı para birimleri karşısında uzun süredir değer kaybı yaşayan Türk lirası için senaryo parlak değil.

Yatay seviyede kayda geçen döviz kurlarının eski seviyelere dönme ihtimali için artık çok geç.

Antin’e göre Erdoğan iktidarının bu seçimde düşmesi halinde dahi “dövizdeki değerlenmeyi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak pek mümkün görünmüyor.”

En Kötü Senaryo!

Antin, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonucuna yönelik de tahminini paylaştı.

Meclis çoğunluğunu muhalefetin, Cumhurbaşkanlığını ise Erdoğan’ın kazanması halinde bu senaryonun “en kötü durum” olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ile Meclis arasındaki çatışmanın kısa vadede belirsizlik ve piyasada oynaklık yaratabileceğine dikkat çekti.

Yönetimin Yumuşak Karnı Ekonomi

Analizde, bu seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yumuşak karnının ekonomi olduğuna vurgu yapıldı.

Enflasyonla mücadelede dünya genelinde faiz artırım kararları alınırken, Erdoğan yönetiminin aksi yönde karar alması, ithalatı önceleyerek Türk parasının değerinde son 10 yıllık gerileme yaşatması ve hiper enflasyon ortamını oluşturmasının seçim için kaygı yarattığı belirtildi.

Ekonomideki kötü tabloyu bir nevi sahte cennet yaratarak gölgeleme niyetinde olan iktidarın art arda ekonomi hamleleri yaptığı, kredi musluklarını açtığı ve son aylarda bütçeyi yalnızca sosyal yardımlara aktardığı hatırlatıldı.

Londra’daki Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde yer alan Galip Dalay, seçim için kesenin ağzını açan Erdoğan’ın kamu bütçesinde baskı yarattığını belirterek, “Ama seçimi kaybederse bu başkasının sorunu olur” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten Paul Gamble’ın yorumu ise “Politikalar sürdürülebilir görünmüyor” oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.