Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Financial Times Erdoğan’ın Sahte Cennet Vaadini Yazdı

Financial Times, 2023 seçimlerini gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimden önce bir tür sahte cennet yaratacağı fikri uluslararası basında yer aldı.
Financial Times Erdoğan’ın Sahte Cennet Vaadini Yazdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Londra merkezli Financial Times gazetesi, 2023 seçimlerine giden Türkiye’yi gündemine aldı. “Erdoğan, Türkiye’de büyük seçim öncesi harcama çılgınlığına hazırlanıyor” başlığıyla kaleme alınan haberde, iktidarın seçim hareketliliği yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim hamlelerinin analiz edildiği haberde, 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimi için “Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarı boyunca karşılaştığı en zorlu yarışma” şeklinde değerlendirme yapıldı.

AKP’nin iktidarını korumak adına her şeyi yapabileceğine dikkat çekildi. Bu kapsamda art arda gelen ekonomi hamlelerinden bahsedildi.

Erdoğan hükümetinin, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi” olarak tanıttığı projeye atıf yapıldı.

Enflasyonu yüksek seviyelerden inmeyen Türk ekonomisinde konut sıkıntısı yaşayan halkın gönlünü kazanmak için sosyal konut fikrinin bir tür “Kritik seçim öncesi büyük bir harcama kampanyasının açılış salvosu” olduğu yorumu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

“Erdoğan Eski Destekçilerini ve Kararsız Seçmeni Kazanmak için Cömert Davranacak”

Yıl sonuna doğru Erdoğan’ın bir başka büyük artış çıkışının asgari ücrette olacağı söylendi. Eski destekçilerini ve kararsız seçmeni kazanmak için “cömert” davranacağı ifade edildi.

Daha önce yaptığı popülist hamlelerde olduğu gibi bu seçimde de memur maaşlarında ve emeklilere verilen promosyonlarda kesenin ağzını açacağına ve ekonomik çıkmaza giren halka ucuz krediler üzerinden para bolluğu yaşatacağına dikkat çekildi.

“Kamu Harcamaları Enflasyonu Daha Fazla Artırabilir”

Haberde, seçim öncesi yapılacak kamu harcamalarındaki artışın enflasyonu daha da yükseltebileceğine ilişkin eleştiriler yer aldı.

Yazının devamında bütçe açığının son aylarda artmasının planlandığı söylendi.

Yılın dokuzuncu ayında merkezi bütçenin 78 milyar TL açık verirken Orta Vadeli Plan’da yıl sonu bütçe açığı hedefinin 460 milyar TL olduğuna atıf yapıldı.

Hazine’den yapılan harcamalar, “Bu büyük bir harcama çılgınlığına işaret ediyor” şeklinde eleştirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın