Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters Anketine Göre Amerikanların %71’i İran’la Savaşın Başlayacağına İnanıyor!

ABD'de yapılan bir ankete göre, ülke halkının %71'i İran ile bir savaşın muhtemelen yaşanacağını düşünüyor.
Reuters Anketine Göre Amerikanların %71’i İran’la Savaşın Başlayacağına İnanıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yaklaşık 1 haftadır yükselen ABD-İran gerginliği, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın kaydettiği yatıştırıcı açıklamaların ardından ortamın sakinleşeceğine ilişkin beklentiler arasında kalmıştı. İki ülkeden de karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ederken, Reuters tarafından ABD’de yapılan bir anketin sonuçları paylaşıldı. İran’ın Irak’ta bulunan ABD hava üslerine saldırısından önce yani 6-7 Ocak tarihlerinde yapıldı ve çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İranlı General Kasım Süleymani’nin geçtiğimiz hafta ABD tarafından öldürülmesi üzerine yapılan söz konusu bu anket, Amerikan halkının ABD-İran arasında bir savaş bekleyip beklemediklerini ölçtü. Elde edilen sonuçlara göre Amerikalıların %71’ine denk gelen dörtte üçlük bölümü iki ülke çatışmasının savaş boyutuna ulaşabileceğini düşünüyor.

Ankete katılan her 10 Cumhuriyetçi Parti yanlısından 7’si önümüzdeki birkaç yıl içinde kendilerini bir savaşın ortasında bulacağına inanıyor. Demokrat Particilerin ise %77’i savaş çıkacağına ilişkin inanç besliyor.

Önümüzdeki Yıllarda Savaş ÇıkabilirAnketin sonuçlarına göre Amerikan halkının %17’si ise İran ile bir savaş başlayacağını düşünmüyor. Geri kalan %5’lik kısım ise olası bir savaş ihtimalini kesin bir görüşle reddediyor. Diğer taraftan anket katılımcılarının %53’ü ise Trump’ın izlediği İran politikasına zıt görüş bildiriyor ve bunu onaylamıyor.

Ülkede bulunan her 10 kişiden 4’ü ABD için İran’ın ciddi bir tehdit unsuru oluşturduğuna inandığını açıkladı. %4’lük kesim ise bu ülkenin ABD’nin güvenliğini tehdit edemeyeceğini ve tehlikeli bir durum görmediklerini ifade etti. Fakat ülkede savaşa inananların çoğunlukta olması İran’ın endişe yarattığı düşüncesini akıllara getirdi.

Trump, İran saldırısında hiçbir Amerikalının ve ABD askerinin zarar görmediğini söylemiş, hasar boyutunun oldukça küçük olduğunu söylemişti. İran’ın şu an için sakinleştiğini ve bunun her iki tarafın da yararına olacağını belirtmişti. Trump’ın İran açıklamalarının ardından ABD ve Asya hisse senetlerinde iyileşmeler kaydedildi. İyimserlikle rahat bir nefes alan yatırımcılar hisselerden alıma yöneldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.