Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Devletten O Şirkete Tesis Desteği

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile piroliz yağı üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek.
Resmi Gazete’de Yayımlandı: Devletten O Şirkete Tesis Desteği
HABER GİRİŞ

İzmir’de, Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi AŞ tarafından yapılacak nafta ikamesi geri dönüşümden piroliz yağı üretim tesisi yatırımı proje bazlı devlet tarafından desteklenecek. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Başlangıç tarihi 1 Mart 2023 olarak belirlenen yatırımın süresi 3 yıl olarak açıklanırken, öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Projenin planlanan sabit yatırım tutarı, 9 milyar 181 milyon 700 bin lira, nitelikli personel sayısı ise 40 olarak belirlendi. Sürecin sonunda yıllık 55 bin ton nafta ikamesi geri dönüşümden piroliz yağı üretilmesi hedefleniyor.

Devlet yardımı kapsamında ilgili yatırım gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, nitelikli personel desteği (azami 100 milyon lira), yatırım yeri tahsisi gibi desteklerden yararlanabilecek. Kararın hükümleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yürütülecek.

BIOEN hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Tesis desteği sağlanacak Biotrend Enerji (BIOEN) hisseleri borsada işlem görüyor. BIOEN hisseleri Ekim ayında 26 TL’ye kadar çıkarak rekor seviyesine ulaşmıştı. Sonrasında yaşanan düşüş dalgası ile hisse senedi 18,3 TL’ye kadar geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın