Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Samsung, LG ve SVS’ye Milyonlarca Liralık Ceza

Rekabet Kurumu tarafından bugün Samsung Electronics, LG Electronics ve SVS'ye toplamda 263 milyon liralık idari para cezası verildiği duyuruldu.
Rekabet Kurumu’ndan Samsung, LG ve SVS’ye Milyonlarca Liralık Ceza
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu tarafından bugün Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, LG Electronics Ticaret AŞ ile SVS Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklama geldi.

Soruşma kapsamında alınan nihai kararın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 49. Maddesi uyarınca açıklandığı bildirildi.

Rekabet Kurulu’nun 9 Eylül 2021 tarihli ve 21-42/617-M sayılı Kurul kararı uyarınca yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen rapora ve ek görüşe, toplanan delillere, yazılı savunmalara, sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalara ve incelenen dosya kapsamına göre kararın verildiği bildirildi.

Samsung Electronics, LG Electronics ile SVS’nin yetkili satıcılarının yeniden satış fiyatına müdahalede bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerinin tespit edildiği paylaşıldı.

Rekabet Kurulu’ndan Samsung’a 227,16 Milyon Liralık İdari Para Cezası

Bu sebepten 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası uyarınca idari para cezası kararının çıktığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Samsung Electronics’in cezasının, 2021 mali yılı sonunda oluşan ve Rekabet Kurul’u tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden belirlendiğine işaret edildi. Bu kapsamda Samsung’a 227,16 milyon lira para cezası kesildi.

Rekabet Kurumu tarafından takdiren, LG’ye 33,87 milyon lira, SVS’ye ise 1,98 milyon liralık para cezası kararı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın