Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’na Samsung Electronics Sözlü Savunmada Bulundu

Rekabet Kurulu tarafından Samsung Electronics hakkında yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı yapıldı. Toplantının detayları haberde;
Rekabet Kurumu’na Samsung Electronics Sözlü Savunmada Bulundu
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu, Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yürütülen rekabet soruşturmasının sözlü savunma toplantısının yapıldığını açıkladı. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, toplantıya ilişkin detayları paylaştı.

Samsung Electronics hakkında yürütülen soruşturmaya işaret eden Küle, şirketin yeniden satış fiyatı belirlemek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını anımsattı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, soruşturma heyeti temsilcisinin soruşturma kapsamında elde edilen deliller ve savunmaları ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirdiğini bildirdi.

Temsilci, şirket tarafından yeniden satış fiyatının tespiti suretiyle ilgili kanunun ihlal edildiği tespit ederek bu çerçevede Samsung hakkında idari para cezası uygulanması gerektiği sonucuna vardı.

Para Cezası Yarısı Oranında Artırılacak

Şirket eylemlerinin ilgili kanun hükmü ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde değerlendirildiğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu eylemlerin ceza yönetmeliğinin 3. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi uyarınca diğer ihlal teşkil ettiği saptandı.

Ayrıca ceza yönetmeliğinin 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi çerçevesinde, temel para cezası oranının Samsung’un gayri safi gelirinin yüzde 0,5’i ile yüzde 3’ü arasında belirlenebileceği kaydedildi.

Rekabet Kurumu ihlal süresinin 1 ile 5 yıl arasında olması sebebiyle ceza yönetmeliğinin 5. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca temel para cezasının yarısı oranında artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca toplantıda ceza yönetmeliğinin 6. ve 7. maddeleri uyarınca temel para cezasına uygulanacak herhangi bir ağırlaştırıcı veya hafifletici unsur bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşıldığı belirtildi.

Rekabet Kurulu’nun habere konu olan soruşturmaya ilişkin nihai kararını 15 gün içinde açıklayacağı ve kararın daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden duyurulacağı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.