Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ramaphosa: BRICS Ailesini Genişletmenin Eşiğindeyiz

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, 15. BRICS Zirvesi'nde yaptığı konuşmada birliği genişletme çabalarında olduklarını söyledi. Detaylar haberde;
Ramaphosa: BRICS Ailesini Genişletmenin Eşiğindeyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi’nde konuşma yapan isimlerden biri de Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa oldu. Ramaphosa, birliğin genişlemesi yönünde çabaları olduğunu dile getirdi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı, BRICS ülkeler grubunun genişlemenin eşiğinde olduğuna dikkat çekti.

Ramaphosa’dan Genişleme Mesajları

Zirve boyunca liderler arasında yapılan toplantılarda yeni üye alımlarının gündeme geldiğini ve bu konuda çeşitli tartışmaların gerçekleştiğini söyledi.

Brezilya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Hindistan’dan meydana gelen BRICS ülkeler topluluğunun, 2030 yılına kadar küresel hasılanın yarısından fazlasını elinde tutmasının beklendiğini ifade etti.

Topluluğa katılım adına hali hazırda 22 ülkenin üyelik için başvurmuş durumda olduğuna dikkat çeken isim, bugün çoğunlukla basına kapalı gerçekleştirilen toplantılarda, bu üyelik başvurularının değerlendirmeye alındığı bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

“Daha Güçlü BRICS için Genişlemeliyiz”

Ramaphosa söz konusu bu toplantılara dair açıklamalarda bulunurken “BRICS ailesini genişletmenin eşiğindeyiz” ifadesini kullandı.

Küresel anlamada yaşanılan bu çalkantılı zamanlarda çok daha güçlü bir BRICS’e ancak genişleme sayesinde sahip olunabileceğinin altını çizdi.

Ramaphosa, sözlerinin sonunda BRICS liderleri olarak kendi aralarında bu konuya net bir çözüm bulmayı umduklarını dile getirdi.

Zirvede konuşan bir başka isim olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi de Hindistan olarak BRICS’in genişlemesini tamamen desteklediklerini belirtti.

Üye ülkeler arasındaki yakın iş birliğini daha çok genişletmek gayesiyle uzay alanında da ortaklıklar öneren Modi, ileriye dönük bir adım atarak büyük bir uzay araştırma konsorsiyumu oluşturmanın planlanabileceğini gündeme getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın