Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

QNB Finans Portföy Gümüş BYF Fiyat Anomalisinin Nedenini Açıkladı

QNB Finans Portföy, koronavirüs koşulları ve üretime bağlı olarak gümüş borsa yatırım fonlarında fiyat anomalisi görülebildiğini söyledi.
QNB Finans Portföy Gümüş BYF Fiyat Anomalisinin Nedenini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

QNB Finans Portföy tarafından sağlanan gümüş yatırım fonlarıyla Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) özel durum açıklaması geldi. Şirket, Gümüş Borsa Yatırım Fonu’na ait 1 katılım payının 6,45 gram 0,999 ayar fiziki gümüşten oluştuğunu hatırlattı.

Fonun piyasada gerçekleşen işlem fiyatının yanında, gösterge niteliğindeki fiyatının yayınlandığını ifade eden QNB Finans Portföy, koronavirüs koşullarına bağlı sorunlardan bahsetti. Buna göre; gümüş üretimi yapan rafinerilerde sıkıntılar yaşandığını belirtti.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu gösterge net aktif değeri, gumustr.com’da yayınlanan verilere göre %0,10 yükselişle 40,5963 TL seviyesinde bulunuyor.
Gümüş BYF %0,10 Yükseliş
Kaynak: Gumustr.com

Gümüş endeksi %0,12 oranında yükselişle 194,69 TL’de seyrederken, uluslararası gümüş fiyatı 26,19 dolar seviyesinde görülüyor. Fondaki gümüş dağılımı %99,33 düzeyinde bulunuyor.

QNB Finans Portföy özel durum açıklamasında, “Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda işlem yapan piyasa yapıcı kurumlar da yaşanan sıkıntılardan ötürü fiziki gümüş talebini karşılamakta zorlanabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü fon paylarının oluşturulması için gerekli olan saflıkta fiziki gümüş temini yoğun talep karşısında yetersiz kalabilmektedir,” ifadelerini kullandı.

Şirket bu nedenle gösterge niteliğindeki net aktif değerin üzerinde fiyat anomalilerinin oluşabildiğini söyledi.

QNB Finans Finansal Kiralama hisseleri (QNBFL) %2,70 yükselişle 133 liradan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%