Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Tahıl Koridoru Açıklaması: Çekilme Hakkımız Saklı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz’deki tahıl koridoruna ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Putin’den Tahıl Koridoru Açıklaması: Çekilme Hakkımız Saklı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru ile birbiri ardına gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya daha önce askıya almış olduğu anlaşmayı yeniden hayata geçirdiğini ve sevkiyatların başlayacağını duyurmuştu.

Son açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den geldi. Putin, anlaşmadan çekilselerbile Ukrayna üzerinden Türkiye’ye gelen tahılın ulaşımına müdahale etmeyeceklerini söyledi. Karadeniz’deki saldırıların tekrarlanmaması uyarısında bulundu.

Putin açıklamasında, “Garantilerin ihlal edilmesi halinde anlaşmadan çekilme hakkımızı saklı tutuyoruz” ifadelerini kullandı. Rus lider anlaşmaya yeniden katılmaları karşılığında Rusya’nın Ukrayna’nın anlaşmanın kapsadığı Karadeniz bölgelerinden saldırı başlatmayacağının garantisini talep ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz gün tahıl koridoru anlaşmasının askıya alınmasına neden olarak, Kırım’daki gemilere yapılan saldırılar neden gösterilmişti. Putin’in açıklamaları öncesi Rusya’dan bir diğer açıklama ise müzakere sürecine dair yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, müzakerelerle ilgili kapıları kapatmadıklarını ve herkesle her zaman diyalog kurduklarını söyledi. Rusya ve Ukrayna dünya tahılının önemli bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

GCM Yatırım Banner

Savaşın ilk aylarında tonlarca tahılın depolarda atıl durumda kalması, küresel ölçekte gıda krizi endişelerinin artmasına neden olmuştu. Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda, Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru ile gıdanın dünyanın diğer bölgelerine ulaştırılması sağlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.