Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Erdoğan’ın Sözünü Teyit Etti: Geri Döndük

Putin ile görüşen Erdoğan, Moskova’dan tahıl koridoruna geri dönüş sözü aldığını duyurduktan sonra Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Detaylar haberde;
Rusya Erdoğan’ın Sözünü Teyit Etti: Geri Döndük
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 12:00’den itibaren tahıl sevkiyatının yeniden başlayacağını paylaştıktan sonra Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Erdoğan’ın duyurusunu teyit eden açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’dan yazılı garanti aldıktan sonra tahıl koridoru anlaşmasına geri dönmeye karar verdiği söylendi.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen hafta süresiz olarak anlaşmadan çıkma kararı aldıktan sonra anlaşmaya tekrar geri dönmelerinde Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) payı olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın bildirdiğine göre Türkiye ve BM’nin Rusya’yı ikna çabalarının karşılık bulmasında en önemli etken, Rusya’ya karşı askeri operasyonların yürütülmeyeceğinin garanti edilmesi oldu.

Açıklamada, “Tahıl koridorunun Rusya’ya karşı askeri faaliyetler yürütmek için kullanılmayacağına dair Ukrayna’dan yazılı garanti aldık” ifadesi yer aldı.

Rusya’ya verilen garantilerin bu aşamada yeterli görüldüğü, tahıl sevkiyatının eskiden olduğu gibi Ukrayna limanlarında devam edeceği sözü verildi.

Kırım İhtilafı Tahıl Koridorunun Güvenliğini Tehlikeye Sokmuştu

Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım, Ukrayna ile yaşanan çekişmede tahıl koridoru anlaşmasını boşluğa düşürmüştü.

Rusya, kontrolündeki Sivastopol kentinde Ukrayna’nın karşı saldırı düzenleyerek savaş gemilerinin yanı sıra sivil gemilere de saldırı düzenlediğini ileri sürmüştü.

22 Temmuz’da Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen tahıl koridoru anlaşması çıkmaza girmişti. Rusya, anlaşmayı belirsiz bir süreliğine askıya aldığını ilan ederek, Ukrayna’nın saldırılarına karşı tahıl koridorunun güvenliğini garanti edemeyeceğini savunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu