Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Ukrayna Konusunda Siyasi ve Diplomatik Diyaloğa Açığız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüşmesinde Ukrayna'ya dair mesajlar verdi. Detaylar haberde;
Putin: Ukrayna Konusunda Siyasi ve Diplomatik Diyaloğa Açığız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Rus lider görüşmede Rusya’nın Ukrayna konusunda siyasi ve diplomatik diyaloğa açık olduğunu yineledi.

Görüşmede, Lula da Silva’nın 20-21 Mayıs tarihlerinde Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesine ilişkin izlenimlerini paylaştığı belirtildi.

Görüşmede Ukrayna Meselesi Ele Alındı

Ayrıca Brezilyalı liderin, Ukrayna’daki ihtilafı çözmenin yollarını aramak için olası arabuluculuk çabalarına ilişkin görüşlerini Putin’e aktardığı ifade edildi.

Görüşme esnasında Putin de Ukrayna’daki durumun gidişatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kremlin, Putin’in Ukrayna’yı çevreleyen durumun gelişimine ilişkin ilkeli yargılarını paylaştığını belirtti.

“Diyaloğa Açığız”

Ayrıca Putin’in, Kiev ve Batılı destekçileri tarafından engellenen siyasi ve diplomatik diyaloğa açık olduklarını ifade ettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Görüşmede, Rusya ve Brezilya arasındaki ilişkiler ve BRICS ile diğer uluslararası platformlardaki ortak çalışmalar da ele alındı.

Putin ve Lula’nın, Rusya-Brezilya stratejik ortaklığının bazı güncel yönlerini tartıştıkları ve bunun devam eden tutarlı gelişimine olan karşılıklı ilgilerini dile getirdikleri bilgisi verildi.

Putin, birkaç gün önce başkent Moskova’da toplanan Yüksek Avrasya Ekonomi Konseyi toplantısında çeşitli açıklamalarda bulunmuş ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri için bir derecelendirme kuruluşu oluşturulmasını önermişti.

Avrasya Ekonomik Birliği’nin mali egemenliğinin güçlendirilmesi gerektiğini duyuran Putin, sermayenin, üye ülkelerin sınırları içinde kalması ve ekonomiyi güçlendirmeye yatırılması gerektiğine inandığının altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.