Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’den Öneri: Avrasya Derecelendirme Kuruluşu Oluşturalım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği'ne bağlı ülkeler için bir derecelendirme kuruluşu oluşturulmasını teklif etti. Detaylar haberde;
Putin’den Öneri: Avrasya Derecelendirme Kuruluşu Oluşturalım
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da toplanan Yüksek Avrasya Ekonomi Konseyi toplantısında çeşitli açıklamalarda bulundu. Putin, Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri için bir derecelendirme kuruluşu oluşturulmasını önerdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan‘ın da katılım gösterdiği toplantıda konuşan Putin, bir Avrasya derecelendirme kuruluşunun kurulmasının faydasına değindi.

“EAEU, Çok Kutuplu Dünyanın Merkezlerinden Biri Haline Geldi”

Avrasya Ekonomik Birliği’nin (EAEU) mali egemenliğinin güçlendirilmesi gerektiğini duyuran Putin, sermayenin, üye ülkelerin sınırları içinde kalması ve ekonomiyi güçlendirmeye yatırılması gerektiğine inandığının altını çizdi.

EAEU üye ülkeleri arasındaki etkileşimin her zaman karşılıklı yarar ve birbirlerinin çıkarlarını gözetme ilkeleri üzerine inşa edildiğini söyleyen Rus lider, EAEU’nun gelişen çok kutuplu dünyanın merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Avrasya Derecelendirme Kuruluşunun Oluşturulmasını Önerdi

Putin konuşmasında, “Avrasya ekonomik alanında artan ekonomik faaliyete hizmet etmek için gerekli derecelendirme araçlarına sahip olacak bir Avrasya derecelendirme kuruluşunun kurulması faydalı olacaktır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Apa.az

Böyle bir oluşumda temel yaklaşımların, kesin kriterlerin ve bu kriterleri takip etme yeteneğinin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Putin, sözlerinin devamında “Bu çalışma kesinlikle objektif olmalı, bütün mesele bu. Aksi takdirde bir anlam ifade etmez” ifadelerine yer verdi.

Temmuz 2022’de Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İş birliği Dairesi Başkanı Dmitry Birichevsky, Rusya’nın ortaklarıyla birlikte bağımsız bir derecelendirme kuruluşu kurmayı tartıştığını duyurmuştu.

Birichevsky, Batılı derecelendirme kuruluşlarının taraflı olduğunu ve siyasi bir düzen yürüttüğünü belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu