Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Kızıl Meydan’da Rus İşgalini Savundu!

Rusya, bugün Zafer Günü kutlamaları yaparken Putin beklenen konuşmasıyla gündeme geldi. Ukrayna işgalini haklı çıkarmaya çalışan Putin, ABD ve NATO'yu hedef aldı. İşte detaylar;
Putin Kızıl Meydan’da Rus İşgalini Savundu!
HABER GİRİŞ

Rus liderin bugün Ukrayna’daki savaşa ilişkin büyük bir hamle yapabileceği konuşulurken Başkan Vladimir Putin Ukrayna’yı benzeri görülmemiş işgalini haklı çıkarmaya çalıştı.

Aktarılan bilgilere göre Putin, Moskova’da yer alan ve hem Rusya, hem de Sovyetler Birliği’nin toplumsal ve siyasi tarihinde önemli yeri olan Kızıl Meydan’da dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Putin, uluslararası ilişkilerdeki anlaşmazlıklara rağmen Rusya’nın her zaman eşit ve bölünmez bir güvenlik sisteminin, tüm uluslararası toplum için hayati önem taşıyan bir sistemin yaratılmasını savunduğunu söyledi.

Daha önce de defalarda NATO’yu ve Batılı ülkeleri suçlayan Putin, şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl Aralık ayında, güvenlik garantileri konusunda bir anlaşmanın imzalanmasını önerdik. Rusya, Batı’yı, birbirlerinin çıkarlarını dikkate almak için makul uzlaşma çözümleri arayışında dürüst bir diyaloga girmeye çağırdı. Hepsi boşunaydı. NATO ülkeleri bizi dinlemek istemedi, yani aslında tamamen farklı planları vardı ve bunu gördük.”

Donbas’ta Kırım dahil tarihi Rus topraklarının işgali için başka bir cezai operasyon için hazırlıklar yapıldığını söyleyen Putin, Kiev’de olası nükleer silah edinimini duyurduklarını ve NATO bloğunun Ruslarınkine bitişik bölgelerin askeri kontrolünü aktif olarak almaya başladığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Rusya için kesinlikle kabul edilemez bir tehdidin sistematik olarak yaratıldığını belirten Putin; “Her şey, neo-Naziler, ABD ve onların küçük ortakları tarafından desteklenen Ukraynalı Nazi sempatizanları ile bir çatışmanın kaçınılmaz olduğunu gösterdi” dedi.

Tehlike seviyesinin her geçen gün arttığını savunan Putin, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyona atıfla; “Rusya saldırganı önleyici bir şekilde geri çevirdi” diyerek hareketin gerekli ve doğru olduğunu bildirdi.

“Bugün, Donbas’ın gönüllüleri, Rus Ordusu askerleriyle birlikte kendi topraklarında savaşıyorlar. Şimdi Silahlı Kuvvetlerimize ve Donbas gönüllülerine sesleniyorum. Anavatan için, geleceği için savaşıyorsunuz, böylece kimse İkinci Dünya Savaşı’nın derslerini unutmaz. Öyle ki dünyada cellatlara, cezalandırıcılara ve Nazilere yer yok.” dedi.

Aynı zamanda asker ve subayların ölümü için üzüntülerini dile getirdi. Kayıpların ailelerine bakmak ve onlara yardım etmek için her şeyin yapılacağını söyleyen Putin, “ölen ve yaralanan yoldaşlarımızın çocuklarına özel destek vereceğiz. Bununla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün imzalandı” dedi.

Aynı zamanda ilişkileri iyice kötüleşen ABD hakkında konuştu. ABD’nin özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, münhasırlığından bahsetmeye başlayarak tüm dünyayı aşağıladığını dile getirdi.

Ancak Rusya’nın farklı bir ülke olduğunu ekledi. “Vatan sevgimizden, inancımızdan, geleneksel değerlerimizden, tüm halklara ve kültürlere olan saygımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullanan Putin, Moskova’daki geçit törenine katılmak isteyen Amerikalı gazilerin fiilen bunu yapmasının yasaklandığını bildiklerini ve onların ortak zafere katkılarıyla gurur duyduklarını aktardı.

Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar, direnişe katılanlar ve Çin yandaşları olmak üzere Nazizm ve militarizmi yenen herkesi onurlandırdıklarını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.