Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Zafer Günü Tepkisi: Savaşı Kimin Kazandığını Unutmayın

Rusya, Fransa'daki Zafer Günü kutlamalarına davet edilmedi. Putin'in yaklaşan Zafer Günü'nde yapabileceklerine ilişkin endişeler artarken Rusya'dan gelen açıklama dikkat çekti.
Rusya’dan Zafer Günü Tepkisi: Savaşı Kimin Kazandığını Unutmayın
HABER GİRİŞ

Rusya, süregelen Ukrayna savaşına rağmen Zafer Günü kutlamalarına hazırlanırken 9 Mayıs’ta neler olacağı merak ediliyor. Bazıları Rusya’nın 9 Mayıs için Ukrayna’da bir tür zafer veya daha da büyük bir saldırı ilan edebileceğini belirtirken Kremlin’den gelen açıklama dikkat çekti.

Rusya’nın Paris Büyükelçisi Alexei Meshkov, Fransız makamlarının Rusya temsilcilerini II. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlamaya davet etmediğini söyledi.

8 Mayıs’ta Fransa’nın geleneksel olarak II. Dünya Savaşı’ndaki zafere adanmış kutlamalar yapacağını belirterek şöyle dedi:

“Büyükelçiler ve askeri ataşeler, önce Sovyetler Birliği, ardından Rusya, Beyaz Rusya, faşizme karşı zafere kesin katkı sağlayan ülkeler olarak daima davet edilmişti. Bu yıl podyumda bize yer yoktu, ancak Nazi Almanyası’nın yanında savaşan ülkelerin büyükelçileri orada oturacak.”

Meshkov, söz konusu açıklamaların ardından bu savaşı gerçekten kimin kazandığının hatırlanması için çağrıda bulundu. Zafer Günü, 2. Dünya Savaşı sonunda Almanların teslimiyetiyle Sovyetler Birliği tarafından ilan edilmiştir.

GCM Yatırım Banner

Putin 9 Mayıs Zafer Günü için Büyük Bir Hamle Yapabilir!

24 Şubat’ta komşusunu işgal eden Rusya’nın Ukrayna ile aktif bir askeri çatışma içinde olduğu göz önüne alındığında, bu yılki Zafer Günü kutlamalarının önemi arttı.

Rusya takvimindeki en önemli günlerden birine yaklaşırken Başkan Vladimir Putin’in 9 Mayıs’ı Ukrayna’da bir tür zafer, hatta topyekün savaş ilan etmek için kullanabileceği yönünde spekülasyonlar yapılıyor.

Batılı yetkililer, jeopolitik analistler ve Ukrayna istihbaratı, Putin’in bu yılki Zafer Bayramı’nı Ukrayna’da, özellikle de güçlerinin son haftalarda saldırılarını yoğunlaştırdığı doğu Donbas bölgesinde bir zafer ilan etmek için kullanabileceğini öne sürüyor.

Son haftalarda saldırılarını artıran Rusya, güney ve doğu Ukrayna’da, özellikle ayrılıkçı isyancıları desteklediği Donbas bölgesinde kilit stratejik konumları ele geçirmeye odaklandı.
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden William Alberque, Zafer Günü’ne bakarak Putin için iki büyük seçenek olduğunu söyledi.

İlkini elindekilerle zafer ilan etmesi olarak açıklayan Alberque, Putin’in “Donetsk ve Lugansk’taki iki Rus yanlısı Halk Cumhuriyeti’ni genişlettim, onları Kırım’a ve kara köprüsüne bağladım ve Kırım’ın su kaynaklarını güvence altına aldık ve şimdi onun Rusya’nın bir parçası olduğunu ilan edebilirim” diyebileceğini öne sürdü.

İkinci olarak ise fiili savaş ve tam bir savaş seferberliği ilan edebileceğini belirtti. Putin’in liderliğinin öngörülemez doğası göz önüne alındığında, Alberque önünde sonunda en kötüsüne hazırlanmamız gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.