Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Ekonominin Yeni Koşullara Uyum Sağlayacağını Söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son dönemde Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımlar sonrası, ülkenin bu koşullara uyum sağlayabileceğini belirtti. Detaylar haberde...
Putin Ekonominin Yeni Koşullara Uyum Sağlayacağını Söyledi
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukashenko ile görüştü. Putin görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisinin yaptırım koşullarındaki yeni duruma kesinlikle alışacağını söyledi.

Devlet başkanı, ekonomi kesinlikle yeni duruma uyum sağlayacağını belirterek, bunu kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Rus lider, bankacılık sektöründeki gelişmelere atıfta bulunarak, Moskova ve Minsk’in 2023’ün sonuna kadar planlanan entegrasyon planlarının üçte birinden fazlasını tamamladıklarını ve para birimi düzenlemesi ve entegrasyon oluşturma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Belarus ile gümrük yasalarının uyumlaştırılmasına ilişkin anlaşma imzalandığını belirten Putin, eyaletler arası bir finansal risk yönetimi merkezinin kurulması ve vergi idaresi sistemlerinin oluşturulma aşamasında olduğunu ifade etti.

‘Ukrayna’da Olanlar Trajedi’

Ukrayna’da yaşananlara da değinen Putin, olanları bir trajedi olarak tanımladı. İstanbul’da düzenlenen barış müzakerelerindeki tutumun değiştiğini belirten Rusya Devlet Başkanı, bu nedenle görüşmelerin tıkandığını söyledi.

Askeri operasyon düzenlemekten başka seçenekleri olmadığının altını çizen Putin, Ukrayna’ya yönelik harekatın devam edeceğini ve ekonomik kayıpların minimize edileceğini ifade etti. Bucha kentindeki görüntülere de değinen Putin, sivillerin öldürüldüğü iddiasının doğru olmadığını vurguladı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaşın ardından 48 gün geçti. Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybetti. Putin operasyonların kesin sonuç alınana kadar devam edeceğini söylerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Batılı ülkelerden daha ağır yaptırımlar talep ediyor.

Zelenskiy son açıklamasında, Rusya’nın Mariupol’de kimyasal silah kullanabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.