Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: BRICS Ülkeleri G7 Üyelerini Geride Bıraktı

BRICS Zirvesi'nde konuşan Rus lider Putin, 5 ülkenin payının küresel büyümede G7 ülkelerinin payını geçtiğini söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Putin: BRICS Ülkeleri G7 Üyelerini Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika’da düzenlenen 15. BRICS Zirvesi’nde konuştu. Açıklamalarını video konferans üzerinden paylaşan Rus lider, daha önce de savunduğu çok kutuplu dünya düzeninin önemi ve ulusal para birimlerinin kullanımının genişletilmesi konulu konuşma yaptı.

BRICS ülkeleri arasında yer alan Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika’nın küresel ekonomiye olan katkısına atıf yaparak, söz konusu ülkelerin katkısının son on yılda iki kat arttığını söyledi.

Sadece beş ülkenin toplam ihracat hacminin dünya genelinin yüzde 20’sini oluşturduğunu paylaştı.

3 milyarı aşkın insanın bulunduğu beş BRICS ülkesinin küresel gayrisafi yurt içi hasıladaki (GSYİH) payının satın alma gücü anlamında G7 ülkelerinin payını aştığını ifade etti.

Bu nedenle BRICS tarafının küresel ekonomiye büyük ölçüde getiri sunduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Rus lider, “Özellikle, tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi, dedolarizasyon ve karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerine geçiş, dijital ekonomi, KOBİ’lerin desteklenmesi, teknolojilerin adil aktarımı gibi alanlarda beşli işbirliği güçleniyor” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.