Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Batıyı Suçladı: Koşullar Yerine Getirilirse Anlaşmaya Döneriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceden üzerinde anlaşılan tüm koşulların yerine getirilmesi halinde Tahıl Anlaşması'na döneceklerini söyledi. Detaylar;
Putin Batıyı Suçladı: Koşullar Yerine Getirilirse Anlaşmaya Döneriz
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin başkenti Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirmiş olduğu toplantıda, gündemdeki Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Putin, tüm koşulların yerine getirilmesi durumunda derhal anlaşmaya döneceklerinin mesajını verdi.

Putin, Batılı Ülkelerin Yaklaşımını Küstah Olarak Değerlendirdi

Tahıl Anlaşması’nın mevcut haliyle sürdürülmesinin Rusya için anlamsız hale geldiğini söyleyen Putin, Batılı ülkelerin küstah olarak değerlendirdiği yaklaşımına rağmen anlaşmayı birçok defa uzattıklarına dikkat çekti.

Yabancı meslektaşlarının üzerinde anlaşmaya varılan ve onaylanan şartlara tam olarak uymamalarını nedeniyle anlaşmanın sona ermesinden Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Anlaşmanın başlangıçta insani bir öneme sahip olduğunu ancak Batılı ülkelerin bu unsuru tümüyle bozduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, yoksul ülkelere bedelsiz bir şekilde gübre sevkiyatı çabalarının da Batılı ülkelerce engellendiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Koşullar Yerine Getirilirse Derhal Anlaşmaya Geri Döneriz”

Rusya’nın anlaşmanın devamı konusunda çeşitli şartlarının bulunduğunu söyleyen Putin, gıda ve gübre tedariki hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. Rusya Ziraat Bankası’nın (Rosselkhozbank) SWIFT ödeme sistemine yeniden kabulünün sağlanmasının şart olduğunu belirtti.

Ülkenin tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatı ve Rusya’ya yönelik tarım araç ve gereçlerinin sevkiyatının önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini ifade etti.

“Son olarak Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesinin temel koşulu, anlaşmanın insani özünün yeniden tesis edilmesidir” diyen Putin, önceden üzerinde uzlaşılan tüm bu koşulların yerine getirilmesi halinde anlaşmaya derhal geri döneceklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın