Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Avrupa ile Barış Bağlarını Tamamen Kopardı

Rusya’nın Avrupa ile barışını garantileyen antlaşmadan çekilmesi için talimat veren Putin, bugün itibarıyla fesih işlemlerinin tamamlandığı haberini dünyaya duyurdu.
Putin Avrupa ile Barış Bağlarını Tamamen Kopardı
Yorum

Ülkesinin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekilmesi için önceki haftalarda harekete geçen Rus lider Vladimir Putin, bugün attığı son imza ile Rusya’yı tamamen barış antlaşması sahasından çekti.

Putin’in imzasıyla önceki hafta parlamentonun alt kanadı Duma’nın gündemine gelen ve üst kanadı Federasyon Konseyi’nde de kabul edilen AKKA’nın feshedilmesine ilişkin yasa bugün Rusya Devlet Başkanı’nın onayına sunuldu.

Rusya lider Putin, Rusya’nın Avrupa ile barışı garantileyen AKKA’dan resmen çekilmesini öngören kanunu imzalayarak yürürlüğe geçirdi.

Yasalaşan fesih belgesiyle birlikte Rusya, 1990 yılında imzaladığı antlaşmadan bugün itibarıyla çekilmiş olduğunu tüm dünyaya duyurdu.

Ancak Rusya’nın AKKA’dan çekilme sürecinin yaklaşık 6 aylık bir süre alacağı bildirildi.

Antlaşmada Türkiye de Yer Alıyor

33 yıl önce NATO’nun 16 ve Varşova Paktı’nın 6 ülkesi arasında imzalanan antlaşmada ülkelerin konvansiyonel silahlı kuvvetlerine sınırlama getirilmişti.

Bun kapsamda ülkelerin konvansiyonel silah ve askeri teçhizata sahip olmada eşit davranma zorunluluğu söz konusu olmuştu.

NATO üyesi olup antlaşmada adı geçen ülkeler; ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, İtalya, Danimarka, Hollanda, İspanya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye olarak sıralanmıştı.

Varşova Paktı üyesi olan ülkeler ise Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Macaristan ve Çekoslovakya olarak kayda geçmişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu