Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Avrupa ile Barışı Garantileyen Antlaşmayı Feshetti

Putin, askeri birliklere getirilen sınırlamaları içeren ve Türkiye’nin de yer aldığı antlaşmadan Rusya’yı çekme kararı aldı.
Putin Avrupa ile Barışı Garantileyen Antlaşmayı Feshetti
HABER GİRİŞ

Ukrayna topraklarını ilhak kararı aldığı için bir yılı aşkın süredir Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarının hedefinde olan Rusya, soğuk savaş ilan ettiği Batı kanadı ile tüm bağları kesme niyetinde ısrarını sürdürdü.

Rus lider Vladimir Putin, ülkesinin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekilmesi için harekete geçti.

Rusya’yı AKKA’dan çıkaracak olan kararnameyi imzalayan Putin, iki cephe arasında barış bağlarını koparacak sürece start vermiş oldu.

Rusya Devlet Başkanı’nın imzasının bulunduğu kararnamenin, parlamentonun alt kanadı Duma ile üst kanadı Federasyon Konseyi’nde kabul edilmesi halinde Rusya’nın AKKA’dan resmen çekilmiş olduğu ilan edilecek.

NATO’nun 16 ve Varşova Paktı’nın 6 ülkesi arasında 1990 yılında Paris’te imzalanan antlaşmada, taraf ülkelerin konvansiyonel silahlı kuvvetlerine sınırlama getirilmişti.

GCM Yatırım Banner

Buna göre anlaşmada imzası olan ülkeler, eşit olarak konvansiyonel silah ve askeri teçhizata sahip olma sözü vermişti.

Antlaşmanın geçerli olduğu bölgelerde askeri kuvvet bulundurma konusuna sınır getirilmişti.

Antlaşmada mutabık kalının bölgeler Atlantik Okyanusu’ndan Ural Dağları, Ural Nehri ve Hazar Denizi’ne kadar uzanmıştı.

Soğuk savaşın son günlerinde NATO üyesi olan ve antlaşmada adı geçen ülkeler; ABD, Almanya, İngiltere, Belçika, Fransa, İtalya, Danimarka, Hollanda, İspanya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye olmuştu.

Varşova Paktı üyesi olan ülkeler ise Sovyetler Birliği, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan ve Çekoslovakya olarak sıralanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın