Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Avrupa ile Barışı Garantileyen Antlaşmayı Resmen Feshetti

Rusya, askeri birliklerine sınırlama getiren ve Türkiye’nin de imzası olan antlaşmadan çekilme kararını parlamentodan geçirdi.
Rusya Avrupa ile Barışı Garantileyen Antlaşmayı Resmen Feshetti
Yorum

Rusya, Ukrayna topraklarını ilhak ettikten sonra soğuk savaş ilan ettiği Batı kanadı ile tüm bağları kesmek için atılımlarını sürdürüyor. Ülkesinin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekilmesi için harekete geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta imza attığı kararnameye bugün parlamentonun alt kanadından destek geldi.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma, bugünkü genel oturumunda AKKA’nın feshedilmesine ilişkin yasayı gündemine aldı.

Çıkan kararda, Rusya’nın antlaşmadan çekilmesine onay verildi. Karar sonrası Rusya, NATO’nun 16, Varşova Paktı’nın 6 ülke ülkesi ile arasında savaşı engelleyen antlaşmayı rafa kaldırmış oldu.


Soğuk savaşın sonunda imzalanan antlaşmada adı geçen NATO üyesi ülkeler arasında; Türkiye, Yunanistan, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, Danimarka,
Hollanda, İspanya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz yer almıştı.

Antlaşmadaki Varşova Paktı üyesi ülkeler ise Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Çekoslovakya olarak sıralanmıştı.

1990 yılında Paris’te imzalanan antlaşmada imzası olan ülkeler eşit olarak silah ve askeri teçhizata sahip olma sözü vermiş, konvansiyonel silahlı kuvvetlerinde sınırlamaya gitmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu