Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Portakal: Asgari Ücrette İktidarın Yakın Olduğu Rakam 11 Bin TL Üstü

Asgari ücrette yapılacak ara zammın hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler paylaşılırken, Fatih Portakal, iktidara yakın çevrelerden aldığı rakamı paylaştı.
Portakal: Asgari Ücrette İktidarın Yakın Olduğu Rakam 11 Bin TL Üstü
HABER GİRİŞ

Seçim sürecinde hem iktidarın hem de muhalefetin asgari ücretliye verdiği zam müjdesinin uygulamada yüzde kaç oranında olacağı sorusu henüz yanıt bulmazken, ekonomi yönetimine yakın çevrelerin verdiği kulis bilgileri 10 bin lirayı aşan açlık sınırının üzerini işaret etti.

Asgari ücrete verilecek zam oranını belirleyecek olan komisyonun yapacağı pazarlıkta dolar üzerinden hesaplamaların yapıldığı ve rakamın 500 dolar seviyesinde kaldığının öğrenilmesi üzerine soru işaretleri daha da arttı.

Seçim geriliminde patlama gösteren dolar kurunun ilerleyen günlerde hangi seviyelere geleceği gizemini korurken, basın çevresinden farklı bir tutar kamuoyunun gündemine paylaşıldı.

Gazeteci Fatih Portakal, Sözcü TV yayınında aldığı kulis bilgisini açıkladı. İktidara yakın çevrelerden aldığı bilgiye göre ekonomi yönetiminin düşündüğü yeni asgari ücretin 11 bin liranın da üzerinde olduğunu söyledi.

“Erdoğan iktidarının kafasından geçen asgari ücret net 11 bin 500 TL” diyen Portakal, Temmuz ayı için yüzde 26 oranında artışa gideceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mayıs ayı enflasyonunun aylık yüzde 0,04 seviyesinde arttığını ve yıllık yüzde 40’ın altına çekildiğini paylaşılması üzerine asgari ücret zammı için beklentiler düşük kalmıştı.

Sanayicilerin 500 dolar seviyesinde bir asgari ücreti kabul etmediğinin açıklanması üzerine ise maaşların önceki artışlarda olduğu gibi açlık sınırı karşısında eriyeceği tahminleri yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.