Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya’da Asgari Ücret Önerisi Ekonomistleri Endişelendiriyor

Polonya’da hükümet asgari ücreti yüzde 20’den fazla artırmayı planlıyor. Bu durum enflasyonun artacağına dair endişeleri beraberinde getiriyor.
Polonya’da Asgari Ücret Önerisi Ekonomistleri Endişelendiriyor
Yorum

Polonya hükümeti, ulusal asgari ücrette yüzde 23′ün üzerinde rekor bir artış önerirken, bu, ekonomistlerin çift haneli enflasyonu şiddetlendireceği endişelerini barındırıyor. İktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisi geçen hafta, 3.490 zloti (859,60 dolar) olan mevcut aylık asgari ücreti Ocak 2024′te 4.242 zlotiye ve Temmuz 2024′te 4.300 zlotiye yükseltmeyi planladığını duyurdu.

Hükümet, ülke bu sonbaharda sandık başına giderken, Polonya’nın demokratik tarihinde benzeri görülmemiş bir başarı olan üçüncü bir görev dönemi istiyor. Polonya Aile ve Sosyal Politika Bakanı Marlena Malag, asgari ücret artışının insanların artan yaşam maliyetiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için tasarlandığını söylemişti.

Polonya’da tüketici fiyatları enflasyonu Mayıs ayında hafifledi, ancak yine de yıllık bazda yüzde 13 arttı. Kısmen enerji maliyetlerinin normalleşmesi nedeniyle fiyatlar, Şubat 2022′den bu yana ilk kez aylık bazda durgunlaştı.

Polonya kurumsal sektör ücret artışı Mayıs ayında yıllık yüzde 12,1′e geriledi, ancak orta vadeli enflasyon görünümü söz konusu olduğunda ekonomistler için endişe kaynağı olmaya devam ediyor. PiS’in seçim krizinden önce mali bütçe iplerini daha da gevşetmesi bekleniyor.

Capital Economics’te Gelişmekte olan Avrupa ekonomisti Nicholas Farr, “İstihdam piyasası hala çok sıkı ve önümüzdeki aylarda seçim öncesi mali teşviklerin açıklanması muhtemelken, ücret ve enflasyon baskılarına yönelik riskler şu anda öngördüğümüzden daha da kalıcı hale geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya’da son yıllarda asgari ücret alan işçi sayısında kayda değer bir artış göz önüne alındığında, son artışın etkisinin anlamlı olacağının altını çizdi. Farr, yaklaşık 3 milyon işçinin asgari ücret aldığı tahminlerine dayanarak, artışın gelecek yıl ücret artışına yaklaşık yüzde 4 puan ekleyebileceğini belirtti.

Diğer devlet yardımlarının asgari ücrete bağlı olduğundan gerçek etkinin daha da büyük olabileceğini ve artışın diğer çalışanların da daha büyük ücret artışları talep edeceği uyarısında bulundu.

Farr, yeni politika önerilerinin daha da endişe verici olduğunu, ücretlerin hala çift haneli yıllık yüzdelerde arttığını ve işsizliğin rekor düşük seviyelere yakın kaldığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu