Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya 2024’te Asgari Ücreti İki Kez Artırmayı Planlıyor

Polonya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Marlena Malag, gelecek yıl asgari ücrette iki kez artırım yapmayı planladıklarını söyledi.
Polonya 2024’te Asgari Ücreti İki Kez Artırmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet partisi (PiS) parlamento seçimlerine hazırlanırken, Polonya’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Marlena Malag, asgari ücretle geçinenleri ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Malag açıklamasında, insanların yüksek enflasyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için 2024’te asgari ücreti iki kez artırmayı planladığını söyledi.

Dünyanın büyük bölümünde olduğu gibi Polonya’da da yaşam maliyeti son aylarda önemli ölçüde artıyor. Ülkede Şubat ayında enflasyon yıllık yüzde 18,4 ile çeyrek asrı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Nisan ayında enflasyon yüzde 14,7 olarak gerçekleşti.

Malag’ın devlet kontrolündeki haber ajansı PAP tarafından aktarıldığına göre, gelecek yıl asgari ücret 4.200 zlotinin (1.015 dolar) üzerinde olacak. Malag, 2023’te olduğu gibi gelecek yıl da asgari ücretin 1 Ocak ve 1 Temmuz’dan itibaren iki adımda artırılacağını söyledi.

Polonya’da asgari ücret Ocak 2023’ten itibaren 3.490 zlotiye yükseltildi. Temmuz ayında ise yeni bir artırım daha yapılacak ve asgari ücret 3.600 zlotiye yükseltilecek. Ülkede seçimlerin tarihi henüz belirlenmiş değil. Tahminler seçimlerin Ekim ya da Kasım ayında yapılacağı yönünde.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.