Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya-Slovakya Gaz Bağlantısı Açıldı: Maliyetler Düşecek

Avrupa Komisyonu, arz ve tedarik güvenliğini artıracak önemli bir gelişmeyi duyurdu. Alınan karar, REPowerEU hedeflerini destekliyor.
Polonya-Slovakya Gaz Bağlantısı Açıldı: Maliyetler Düşecek
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya enerji alanında aylardır çok kapsamlı yaptırım uyguluyor. Ancak Rus gazına yüksek oranda bağımlı AB ülkelerinde, enerjide sıkıntı yaşanırken, alternatif tedarik yolları aranmaya başlandı. Bu durum beraberinde enerji fiyatlarının yükselmesine, tasarruf planlarının devreye sokulmasına sebep oldu.

Avrupa Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, Polonya ile Slovakya arasındaki gaz bağlantısının açıldığı duyuruldu. İki ülke arasındaki gaz şebekelerinin birbirine bağlanması, tedarik yollarını çeşitlendirmekle kalmayıp, tedarik maliyetlerini azaltacak.

Söz konusu bağlantının Baltık Denizi, Adriyatik ve Ege Denizleri, Doğu Akdeniz ve Karadeniz arasındaki Kuzey-Güney gaz altyapı koridorunun temel taşı olduğu ifade edildi.

165 km uzunluğundaki boru hattı projesinin 100 milyon Euro’dan fazla olan maliyetinin AB fonlarından sağlandığı belirtildi.

Alınan Karar REPowerEU Hedeflerine Yaklaştıracak

Enerjiden Sorumlu Komisyon Üyesi Kadri Simson, projeyi tüm zorlu koşullara rağmen tamamlamış oldukları için Polonya ve Slovakya hükümetlerini tebrik etti. Bu bağlantının, REPowerEU hedeflerine ulaşma konusunda önemli yardımı olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

REPowerEU, Avrupa Komisyonu tarafından önerilen ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rus gazına bağımlılığın sona erdirilmesini amaçlayan bir plan.

Simson, Polonya ve Slovakya arasında kurulan hat ile AB’nin arz güvenliği ve enerji sisteminin esnekliğinin büyük oranda artacağını söyledi.

AB, Temmuz ayında Rusya’nın gazı tamamen kesme riskine karşı Güvenli Bir Kış İçin Gaz Tasarrufu planını yayımladı. AB ülkelerinden gelecek yıl Mart ayına kadar gaz kullanımını yüzde 15 oranında azaltmaları istendi. Bu sayede yaz aylarında yapılan tasarruflarla, kış aylarının daha rahat geçirilmesi hedefleniyor.

Ülkeler tasarrufa yavaş yavaş başlarken, çok ilginç öneriler de geliyor. Almanya’da Baden-Württemberg Eyaleti’nin Başkanı Winfried Kretschmann’da, sürekli duş alınmaması ve doğal gazın karne ile verilmesi şeklinde öneride bulundu.

Avrupa’da gaz fiyatlarının son bir yılda yüzde 550 oranında artması insanların gelirinin büyük bir kısmını enerjiye ayırmalarına sebep oluyor. Ancak buna rağmen ingiltere’de enerjiye yapılan yüzde 80’lik zam, önümüzdeki kışın daha da zor geçeceğinin habercisi niteliğinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.