Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya, Macaristan ve Slovakya: Ukrayna Tahıl Ambargosu Sürecek

Polonya, Macaristan ve Slovakya'nın Ukrayna'dan gelen tahıl tedarikine yönelik ambargoyu sürdürme niyetinde olduğu belirtildi. Detaylar...
Polonya, Macaristan ve Slovakya: Ukrayna Tahıl Ambargosu Sürecek
HABER GİRİŞ

Macaristan ve Slovakya, Kiev yönetiminin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde açtığı davaya rağmen Polonya örneğini takip etme ve Ukrayna’dan gelen tahıl tedarikine yönelik ambargoyu sürdürme niyetlerini doğruladılar.

EFE Ajansı kaynaklarına dayandırılan haberde “Macaristan ve Slovakya, Polonya’nın izinden gitmeye hazır olduklarını onayladı” ifadesi kullanıldı.

“Yasağı Uzatma Kararından Geri Çekilmeyi Düşünmüyoruz”

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Muller, Polonya’nın Ukrayna’nın şikayetine rağmen Ukrayna’nın tahıl ithalatına uyguladığı yasağı kaldırmayı planlamadığını söyledi.

Açıklamasında, “DTÖ’ye böyle bir dava açılması bizi etkilemedi. Yasağı uzatma kararımızdan geri çekilmeyi planlamıyoruz. Haklarımızın yanı sıra ekonomik bir analize dayandığı için konumumuzun doğru olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muller, ayrıca bu duruşlarının Avrupa Birliği hukuku ve uluslararası hukuktan kaynaklandığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Komisyonu 15 Eylül’de, Ukrayna’nın tahıl ve diğer gıdalarının AB’ye ihracatına ilişkin bu yıl 2 Mayıs’ta uygulanmaya başlayan kısıtlamaları kaldırdığını duyurmuştu.

Bu kararın ardından Macaristan, Polonya ve Slovakya, Ukrayna tarım ürünlerinin kendi topraklarına ithalatına ambargo uygulayacaklarını ancak bu AB ülkelerinden geçişe hala izin verildiğini açıklamıştı.

Ukrayna, DTÖ Nezdinde Dava Açıldığını Duyurdu

Pazartesi günü ise Kiev yönetimi, Polonya, Macaristan ve Slovakya hükümetlerinin Ukrayna’dan çeşitli tarım ürünlerinin ithalatına ulusal yasaklar getirme kararı üzerine DTÖ nezdinde dava açıldığını duyurmuştu.

Konuya dair açıklamada, “Bazı AB ülkeleri, Ukrayna’dan ürünlerin ithalatını yasaklayamaz. Bu sebeple söz konusu ülkelere yönelik DTÖ nezdinde dava açıyoruz. Aynı zamanda, bu ülkelerin kısıtlamaları kaldıracağını ve mahkeme sürecinin fazla uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz. Dayanışmaya ve çiftçilerin çıkarlarının korunmasına ihtiyacımız var.” ifadeleri kullanılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.