Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalarda Yeni Hafta: Yatırımcılar Büyüme Verilerine Odaklandı

Küresel hisse senedi piyasaları merkez bankalarının faiz kararlarını açıkladığı haftayı rekorlarla tamamlarken yatırımcıların odağına ABD büyüme verisi yerleşti. İşte detaylar;
Piyasalarda Yeni Hafta: Yatırımcılar Büyüme Verilerine Odaklandı
HABER GİRİŞ

Hafta boyunca küresel ekonomi sahnesinde, merkez bankalarının faiz kararları büyük ilgiyle takip edildi. Merkez bankaları politika faizini beklentiler doğrultusunda değiştirmemekte kararlı görünürken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasalarda “sürpriz” etkisi yaratarak 500 baz puan faiz artışı yaptı.

Söz konusu kararlar, küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin ve enflasyon endişelerinin hala güçlü olduğuna işaret etti.

Küresel hisse senedi piyasaları, merkez bankalarının kararlarına odaklanarak rekor kırarak haftayı güçlü bir şekilde tamamladı. Gelecek hafta ise ABD’de yayınlanacak büyüme verileri gibi önemli ekonomik göstergelerle dolu bir veri gündemi yatırımcıların ilgisini çekecek.

1-) Türkiye İş Gücü İstatistikleri

Ekonomik takvime göre küresel piyasalarda 25 Mart Pazartesi günü ABD’nin Şubat ayına ilişkin yeni konut satışları raporu takip edilecek.

Yurt içindeyse Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 dönemi iş gücü istatistikleri açıklanacak.

GCM Yatırım Banner

2-) ABD Dayanıklı Mal Siparişleri

Küresel piyasalarda 26 Mart Salı günü ABD’nin dayanıklı mal siparişleri ve CB tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Almanya’nın ise Salı günü GfK Tüketici Güveni endeksi verileri yayımlanacak.

3-) Euro Bölgesi Ekonomik Güven

Küresel piyasalarda 27 Mart Çarşamba günü Euro Bölgesi’nin Mart ayına ilişkin tüketici ve ekonomik güven endeksi verileri paylaşılacak.

4-) ABD Büyüme

Küresel piyasalarda 28 Mart Perşembe günü ABD’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve Michigan Tüketici Güven Endeksi raporları yayımlanacak.

Perşembe günü İngiltere’nin de büyüme rakamları açıklanacak. Ayrıca 28 Mart’ta Almanya’nın ise işsizlik oranı verileri belli olacak.

Yurt içi ekonomik takvimine göre Perşembe günü TÜİK tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi raporu yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda ekonomik güven endeksi 0,4 oranında azalarak 100 eşik değerinin altında 99 seviyesinde gerçekleşmişti.

Ayrıca Perşembe günü para politikası kurulunun (PPK) toplantı özeti raporu açıklanacak. Haftalık para ve banka istatistikleri de yurt içinin bu hafta açıklanacak önemli verileri arasında yer alıyor.

5-) Türkiye Dış Ticaret Açığı

Küresel piyasalarda 29 Mart Cuma günü ABD’nin kişisel gelir ve harcamalar verileri yayımlanacak. Ayrıca ülkenin Şubat ayına ilişkin mal ticaret dengesi gelişmeleri verileri kaydedilecek.

Yurt içindeyse Cuma günü TÜİK tarafından Şubat 2024 dönemine ilişkin dış ticaret istatistikleri raporu duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ocak raporunda dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,4 azalarak 14 milyar 290 milyon dolardan, 6 milyar 227 milyon dolara gerilemişti.

TÜİK Cuma günü Şubat 2024 dönemine ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi verileri bildirecek. Geçen ay açıklanan Ocak 2024 raporunda hizmet üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 80,68, aylık bazda ise yüzde 15,25 yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.