Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hizmet Üretici Enflasyonu 2024’e Yükselişle Giriş Yaptı

TÜİK verilerine göre 2023'ü artış seyrinde kapatan hizmet üretici enflasyonu, 2024'e yükseliş ile giriş yaptı. Detaylar haberde...
Hizmet Üretici Enflasyonu 2024’e Yükselişle Giriş Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hizmet sektöründe enflasyon rakamları yakından takip edilirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık raporlarını yayımlamaya devam ediyor. Bugün Ocak ayına ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi raporunu yayımladı. Hizmet üretici enflasyonunun artış hızı Ocak ayında yavaşladı.

Buna göre hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) yıllık bazda yüzde 80,68, aylık bazda yüzde 15,25 arttı. Ocak raporuna göre H-ÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde 76,47 arttı.

Hizmet üretici enflasyonu 2023’ün son ayında yıllık bazda yüzde 81,18, aylık yüzde 3,59 artmıştı.

Hizmet ÜFE Yıllık Değişim Ocak
Kaynak: TÜİK

En Fazla Artış İdari ve Destek Hizmetlerinde Gerçekleşti

H-ÜFE’nin yıllık değişimleri incelendiğinde en fazla artış yüzde 92,44 ile idari ve destek hizmetlerde gerçekleşti. Sektörlere göre bakıldığında en fazla artış yüzde 124,09 ile bina ve çevre düzenleme hizmetlerinde gerçekleşti.

Söz konusu değişimler aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 22,18 ile mesleki, bilimse ve teknik hizmetlerde gerçekleşti. H-ÜFE’nin aylık değişim oranları sektörlere göre incelendiğinde yine en dazla artış yüzde 40,23 ile bina ve çevre düzenleme hizmetlerinde saptandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın