Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar Eylül Ayı Tüketici ve Üretici Enflasyonunu Bekliyor

Yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi. Ekonomistler, Ağustos’ta yüzde 80’i geçen enflasyonda tırmanışın sürmesini bekliyor.
Piyasalar Eylül Ayı Tüketici ve Üretici Enflasyonunu Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekim ayının ilk işlem gününde yurt içinde bizi iki önemli ekonomik veri karşılayacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), saat 10.00’da tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıklayacak. Üretici fiyat endeksi (ÜFE), Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 143,75 oranında artış göstermişti.

Piyasaların odaklandığı asıl kritik veri ise tüketici giderlerini yansıtan, TÜFE olacak. Tüketici enflasyonu Ağustos’ta aylık bazda yüzde 1,46, yıllık bazda yüzde 80,21 oranında artmıştı.

Bugün açıklanacak Eylül verisinde yıllık enflasyonun yüzde 85’e yaklaşması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son yayımladığı piyasa katılımcıları anketinde enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 67,73 oranında gerçekleşeceğini öngörmüştü.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) açıkladığı rapora göre İstanbul’da enflasyon Eylül’de yüzde 107,42’ye ulaştı. Açıklanan bu öncü gösterge de TÜİK’ten gelecek rakamların yüksek olacağı beklentisini artıyor.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşların TÜİK haricinde çok yakından izlediği Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Eylül ayı fiyat ve enflasyon verilerini saat 09.30’a duyuracak. ENAG’a göre enflasyon Ağustos’ta yüzde 181,37’ye çıkmıştı.

Bakan Nebati Yıl Sonuna Dair İyimser

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz hafta 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada gündemden hiç düşmeyen enflasyon konusuna değindi. Ekonomide durgunluk yaratmadan, vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik mücadeleye kararlılıkla devam ettiklerini söyledi.

Bu doğrultuda enflasyonu da yeneceklerini ifade eden Nebati, yıl sonundan itibaren net bir şekilde düşeceğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s ise geçen hafta yayımladığı raporda, Türkiye’de enflasyonun gelecek yıl yüzde 40 civarına düşeceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.