Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Kuruluşuna Göre Türkiye Büyüyecek ve Enflasyon Düşecek

Türkiye’de yüksek seyreden enflasyon ve olumsuz ekonomik tabloya rağmen Amerikan kuruluşu S&P, Türkiye için iyimser tahminlerini paylaştı.
ABD Kuruluşuna Göre Türkiye Büyüyecek ve Enflasyon Düşecek
Yorum

New York merkezli Amerikan şirketi olan Standard & Poor’s, ülkelerin faiz oranlarını ve büyümelerini derecelendiren raporunu yayımladı. Türkiye’ye yönelik 2022 ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini artırdı. Türkiye’nin güçlü turizm performansına ve enerji ihracatçıları için uygun ticaret koşulları olduğuna işaret edildi.

S&P, Türkiye’ye yönelik mevcut yıl için büyüme tahminini yüzde 1,7 artırdı. 5,2’ye ulaşan tahminin gerekçesi, bu yılın ikinci çeyreğinde büyümenin beklentiden fazla olması ve turizm sektöründeki güçlü performans olarak gösterildi.

Raporda, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümetin uygulayabileceği ek politika desteği beklentisiyle, Türkiye’nin 2023 için büyüme beklentisinin 1,1 puan artırılarak yüzde 2,8’e çıkarıldığı belirtildi.

Enflasyonda Düşüş Bekleniyor

Kuruluş, Ağustos ayı için açıklanan yüzde 80 seviyesindeki enflasyonun genişlemeci politikalar nedeniyle çok yüksek seviyelerden sonra enerji fiyatlarının ılımlı hale gelmesi ve baz etkisiyle 2023’te yüzde 40 seviyesine düşmesini beklediğini açıkladı.

Türkiye’nin güçlü bir turizm performansı sergilediği ve ülkede enerji ihracatçıları için hala çok uygun ticaret koşullarının bulunduğu ifade edildi. Genel anlamda zorlu bölgesel ekonomik görünüm içinde parlak noktaların mevcut olduğu kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı tüketici fiyat endeksinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 80,21 olduğunu açıklamıştı.

Raporda, kötüleşen küresel ve finansal koşulların, özellikle gelişmekte olan Avrupa’da 2022’nin kalanı için ve 2023 başlarında büyüme konusunda baskı oluşturması beklendiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu