Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati Enflasyonu Düşürmek için Tarih Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadelede yapılanları sıraladı. Enflasyondaki düşüşün hissedileceği zamanı açıkladı. Detaylar haberde;
Nebati Enflasyonu Düşürmek için Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne katıldı. Programda yaptığı konuşmada yüksek enflasyona değinen Nebati, enflasyonla mücadeleye devam ettikleri mesajını vererek sene sonunu işaret etti.

Ağustos’ta yüzde 80,21’ye çıkan enflasyon hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, “Çözmemiz gerekenlerin başında enflasyon geliyor” dedi.

Mevcut ekonomi modelindeki büyüme hedefini de yineleyerek, “Ekonomide durgunluğa yer vermeden vatandaşların alım gücünü artırmaya yönelik mücadeleyi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Enflasyonu da yeneceğiz “ dedi.

Enflasyonist baskının hafifletileceği mesajını vererek, enflasyonun sene sonundan itibaren daha net şekilde düşeceğini söyledi. Bakan Nebati’nin açıklaması şöyle:

“Pandemi sonrasında dönemde gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler toparlanamamışken resesyon ve stagflasyonun öne çıktığını görüyoruz. Biz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye Ekonomi Modeli’yle istikrarlı büyüme eğilimini sürdürüyoruz.”

GCM Yatırım Banner

“Enflasyonu En Çok Gıda Kalemi Etkiliyor”

Enflasyonu en çok tetikleyen etmenin gıda kalemi olduğunu belirten Nebati, “Gıda enflasyonunun önüne geçmek için KDV oranlarını indirdik. Üretici-hal fiyatları arasındaki farkın takibi çalışmaları sürüyor” dedi.

Verilen desteğin KDV indirimleriyle sınırlı kalmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Temmuz ayında ara düzenleme yaparak çalışanlara ödenen yemek vergi istisnasını 31 liradan 54 liraya çıkarmıştık. Bu rakamı yıl sonunda güncelleyerek çok önemli bir çalışma yapacağız. Çalışanlara nakden ödenen yemek ödemeleri vergiden istisna haline getirilecek. İşverenler tarafından çalışanların 2023 Nisan ayına kadar 1000 lirayı aşmayan kısmından vergi almayacağız.”

Çalışanlara ödenen nakden vergi tutarlarının da vergiden muaf tutulacağını ekledi. Çalışanlara yapılacak elektrik ve doğal gaz ödemelerinde bulunan vergi yükünün bu kış boyunca kaldırılacağını söyledi.

Nebati, “Bu gerek işverenlerimizi ama en önemlisi çalışanlara katkı sağlayacak bir düzenleme olacak ve enerjideki maliyetlerin yanında işverenler de buna katkı sağlayarak önümüzdeki kış çalışanların rahat nefes almasını sağlayacak bir adım atmış olacağız” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.