Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Philips Satışlarının Düşmesiyle Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor

Hollandalı şirket Philips, cirodaki düşüşün devam edeceği beklentisiyle dünya genelinde 4 bin personelini işten çıkarmaya hazırlanıyor.
Philips Satışlarının Düşmesiyle Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Philips, son aylarda zor günler yaşıyor. 1981 yılından bu yana tüketici elektroniğinden sağlık teknolojisine kadar birçok alanda ürün üreten şirketin satışları beş çeyrektir düşüyor. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde satışlardaki düşüş cironun azalmasına ve dönemi zararla kapatmasına sebep oldu.

Tedarik zincirindeki aksaklıkların da etken olduğuna dikkat çekilen açıklamada, siparişlerdeki azalmanın ve satışlardaki düşüşün devam edecek olmasının yeni kararlar alınmasını zorunlu kıldığı bildirildi.

Hollanda merkezli şirket bu tablo nedeniyle yaklaşık 4 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu. Küresel olarak 80 bine yakın çalışanı bulunan Philips’in, görevine son vermeyi planladığı çalışanların 400’ü Hollanda’da yer alıyor.

Philips Üst Yöneticisi (CEO) Roy Jakobs, bu kararın kolay olmadığı söyledi. En önemli önceliklerinin geçen yıl milyonlarca uyku apnesi cihazının geri çağırılması nedeniyle hastaların, müşterilerin ve hissedarların güvenini geri kazanmak olduğunu söyledi. Şirketi yeniden güçlü büyümeye döndürmek için bu eylemlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Tedarik zincirindeki verimliliği artırma ve şirketin işleyişindeki hızı yükseltmelerinin şart olduğunu ifade eden Jakobs, çok zor olsa da acilen 4 bin çalışanın işine son vermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Şirketin Amsterdam Borsası’nda PHG koduyla işlem gören hisseleri ise bu gelişmelerle kayıp bölgesinde hareket ediyor. Yüzde 1,85 düşüşle 13,02 Euro’dan işlem gören hisseler, gün içinde 12,67 – 13,47 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu