Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Philips Kârlılığını Artırmak için İşçi Kıyımına Gidiyor

Philips, Ekim ayından bu yana mevcut iş gücünden işçi çıkarma oranını yüzde 13'e yükselterek mevcut kârını artırmayı planlıyor. Detaylar haberde;
Philips Kârlılığını Artırmak için İşçi Kıyımına Gidiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hollanda merkezli sağlık teknolojisi şirketi Philips, ürettiği solunum cihazlarını geri çağırmasının ardından kârlılığını eski haline döndürmek için istihdamında azalmaya gideceğini açıkladı. Philips’in solunum cihazları sebebiyle piyasa değerini yüzde 70 düşürdüğü kaydedildi.

Şirket, bu doğrultuda 6 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarmaların yarısının bu sene içerisinde gerçekleşeceği, diğer yarısının ise 2025 yılına kadar olacağı bildirildi.

Ekim 2022’de de 4 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyuran şirketin, küresel çapta 80 bine yakın çalışanı bulunuyor. Yeni açıklaması ile 6 bin kişiyi daha işten çıkarmasının, Ekim’deki planına ek olduğu söylendi.

İşten Çıkarmalar Şirket için Gerekli Bir Müdahale

Yeni İcra Kurulu Başkanı Roy Jakobs konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Jakobs işten çıkarmaların, piyasada ilerlemek ve rekabetçi olmak için gerekli bir müdahale olduğunu savundu.

Solunum cihazlarındaki geri çağırmaların ardından yeniden sağlık teknolojisine odaklanmak için çok çalıştıklarını kaydeden Jakobs, sektörde güçlü bir portföy oluşturduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Philips’in sağlık teknolojileri sektöründe bir ve iki numaralı pozisyonların yüzde 70’ine sahip olunduğu bilgisini verdi. Ancak bu pozisyondan değer çıkarılamadığını ve şirketin bu konuda iyi uygulamalar yapmadığını ileri sürdü.

Bahsi geçen strateji ile şu anki portföye odaklanılacağını söyleyen Jakobs, mevcut portföyden yararlanarak organik büyümenin hedeflendiğine dikkat çekti.

Organizasyon Hasta ve Tedarik Zincirindeki Güvenirliliği Artıracak

Jakobs söz konusu olan basitleştirilmiş organizasyonun hasta ve tedarik zinciri güvenilirliğini de iyileştirmesi gerektiğini öne sürdü.

Çin’in Covid-19 kısıtlamalarını gevşeterek yeniden açılmasının potansiyel olarak 2023′teki ürün talebini artıracağını ön gördü. Ancak şirket çalışanlarının, hastalanması ve hastanelerin ekipmanlarını kurmak için sayının fazla olması gibi pazarda hala mevcut zorlukların olduğuna işaret etti.

Ayrıca Amsterdam merkezli Philips, 2022 yılının dördüncü çeyrek için faiz, vergi ve amortisman öncesi düzeltilmiş kârını 651 milyon euro olarak bildirdi. Açıklanan rakam 2021 yılında 647 milyon euro olarak kaydedilmişti. Böylece şirketin kârı neredeyse sabit kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.