Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pfizer-BioNTech Hisseleri Yoksul Ülkeler için Ek 500 Milyon Doz Aşıyla Yükseliyor

ABD hükümetine bağış için ilave 500 milyon doz sağlayacağını açıklayan Pfizer ile BioNTech hisseleri açılış öncesinde yükseldi.
Pfizer-BioNTech Hisseleri Yoksul Ülkeler için Ek 500 Milyon Doz Aşıyla Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pfizer ve BioNTech, düşük ve orta gelirli ülkelere bağışlanmak üzere ABD hükümetine 500 milyon doz ek Covid-19 aşısı sağlayacağını açıkladı. Son hamle, şirketlerin ABD hükümetiyle, daha az avantajlı ülkeler için kar amacı gütmeyen bir fiyata ekstra aşı dozları sağlama konusundaki anlaşma kapsamında geldi.

Her iki şirketin hisseleri de açılış öncesinde yükselişle hareket etti.
BionTech Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

TSİ 14.30’da Pfizer hisseleri yüzde 0,30 artıdayken BionTech yüzde 0,50 artıda işlem görüyor. Yıl başından bu yana yüzde 318 oranında artan hisselerin bir yılda yüzde 434 değerlendiği görülüyor.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada ABD hükümetinin ilk anlaşmaya uygun olarak Covid-19 aşılarını 92 orta gelir seviyesi ve altındaki ülkelere ve Afrika Birliği’nin 55 üye ülkesine tahsis edeceğini söyledi.

Genişletilmiş anlaşmanın, ABD hükümetine bağış için sağlanacak toplam COVID-19 aşı dozunu bir milyara ulaştırdığını belirtti. Bunun, şirketlerin 2022’nin sonuna kadar düşük ve orta gelirli ülkelere iki milyar COVID-19 aşı dozu sağlama taahhüdüne katkıda bulunduğu eklendi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sadece dokuz ayda, Pfizer ve BioNTech, COVID-19 aşımızı dünyanın her bölgesinde 130 ülke ve bölgeye ulaştırdı ve ABD ile genişletilmiş işbirliğimiz, ihtiyacı olanlara daha da fazla doz getirmemize yardımcı olacak.

Başkan Biden’a, sadece ABD’de değil, dünya çapında bu trajik pandemiye bir son vermek için yaptığı çalışmalarda sarsılmaz liderliği için teşekkür etmek istiyorum.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu