Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peugeot Onyx Konsept Car: Tamamı Farklı Malzeme Yapısına Sahip Le Mans Ruhlu Araba!

Peugeot 2012 yılında tanıttığı konsept Onyx spor arabası ikinci kez sahnelere çıkıyor. Tasarım ve oluşumunda kullanılan malzeme listesi ile ilk olmayı da başarıyor. İşte detaylar...
Peugeot Onyx Konsept Car: Tamamı Farklı Malzeme Yapısına Sahip Le Mans Ruhlu Araba!
Son Güncelleme: 
Yorum

Peugeot, 2013 yılında ilk olarak tanıttığı ve konsept kavram arabalarının en muhteşemi olarak anılan Onyx‘in testlerine başlandı. Teknoloji unsurları açısından Fransız firmanın her zaman ses getiren atakları olmuştur. Çok yakın bir tarihte tanıtımını yaptığı Fractal 3D aracı bunun en büyük örneklerinden birisi diyebiliriz. Onyx ve Fractal için konsept araçlara geliştirilmek üzere hazırlanan ve ileriye dönük, markanın geleceğinden söz eden otomobiller de diyebiliriz.

Onun için üreticilerin geneli sunumlarında en çarpıcı özellikleri ve insanları etkileyebilecek teknolojileri gösterilir. Fransız firmanın bu işi de gayet iyi yaptığını söyleyebiliriz. Spor araba dünyasında olmayan Lada bile Raven Concept aracıyla gözleri kendine çevirmişti. Peugeot’un etkiliyici olan kısımlarının vurgulandığı Onyx’de, donanım ve bünyesine verilen motor üniteleri 2020‘li yılları için hazırlık çalışmaları diyebiliriz.

Onyx’in karoseri her ne kadar konsept duruş sergilesede, yol aracı olmasını engelleyecek hiç bir şey yok. Onyx’in alçak yapsından da hız konusuna meğilli olduğunu anlayabiliriz.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Dizel Motor Unitesi Karoser Yapisi

Yapısal grafikleri Peugeot karakterini yansıtıyor. Özellikle far kısmının şu anki modellerin klavuzu olduğunu söyleyebiliriz.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim On Far Yapisi

Nascar araç görünümünün verildiği tamponu oldukça geniş yapıda. Bir de konsept rengi olan altın ve siyahın buluşması gerçekten etkileyici duruyor. Gerçekçi olmak gerekirse sarı kısmın ayna özelliği yol versiyonda biraz abartıya kaçabilir!

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Izgara Yapisi

RCZ’nin hangi duygusal hareketten çıktığını Onyx ile daha iyi anlamış olduk. Baktığımızda karoserlerin belirli noktalarda uyuştuğunu görüyoruz.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Karbon Fiber Govde

Bu aracın seri üretim versiyonun da bu şekilde olacağına inanıyorum. Yapı gereği gerçekçiliği fazlasıyla yansıtmaktadır. Belki de hiç değiştirilmeyecek!

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Le Mans Karakteri

Profil yapısının tek çizgi halinde, çamurluk ve kapıların kalıpal halini görüyoruz. Sanki tek bir yekpare parçadan yapılmış. Bana göre BMW i8 tarafına kayan burun yapısı var.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Profili

20″ türbin tipi jant yapısı, olabildiğince hafif yapıda imal edilmiş. Dikiz aynalarının planlar dahilinde, kameradan görüntü aktarımlı olması düşünülüyor.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Jant Yapisi

Onyx’in diğer çarpıcı kısmı da arka görünümü. Verilen şekillerden dolayı benzetmem, milenyumun hız makinesi Saleen S7 yönünde olacaktır.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Arka Gorunumu

İki kişilik oturma pozisyonu sunan bu konsept araç, cam tavan ve splitleri ile güncel duruşunu gösteriyor.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Boyutlari

Ön kısımda olduğu gibi geniş tutulan arka tamponuna alışılmışın dışında egzoz çıkışı ve difüzör yapısı verilmiş.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Arka Gorunumu

Yüsek hız yapacağınız göz önüne alınarak Bugatti tarzı otomatik çıkan ve bastırma kuvvetine yardımcı rüzgar kanadına yer verilmiş.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Ruzgar Kanadi

Onyx’in bakır kullanımlı karbon fiber şasinin sadece 100 kg ve aracın 1100 kg toplam ağırlığı olduğunu söylesek!

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Guclendirilmis Karoser Ve Sasi

İç mekan yapısına geçtiğimizde de şaşkınlığımız devam ediyor. Özellikle gösterge paneli ve bazı parçaların sıkıştırılmış kağıttan imal edildiğini öğrendik.Sizce de Onyx geleceğin temsilcisi değil mi?

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Ic Mekan Yapisi

Onyx’de belli noktalarda keçe döşemesi kullanılmış. Bunun sayesinde ses yalıtımında doğallığa gidilmiş. Yün, kağıt ve keçeden sonra Onyx’in doğa sever, geri dönüşüme yatkın bir araç olduğunu anlıyoruz.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Ses Yalitimli

İlk başta motor ünitesi olarak 908 Le Mans aracında sivrilen 3.7 litrelik V8 dizel düşünülmüş. Bu motor 680 beygir güç ve 1000 nm torka yakın değer sunabiliyor. Hızlanma konusunda sizlere bir değer vermek isterdik ancak yok. Tahminlerimizi devreye sokacak olursak, 4 saniye altında bire değer çıkartabilir derdik.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Dizel Motor Unitesi

Bize göre dizelin yerine hibrid veya tamamı elektrikli ünite olması daha muhtemel geliyor. Hatta kesin olarak öyle olacağını söyleyebiliriz.

Peugeot Onyx Konsept Car Le Mans Ruhunu Alan Akil Disi Tasarim Elektrik Hibrid Motorlar

Gördüğümüz bu muhteşem spor arabaya biraz daha yukarıdan baktığımızda Bugatti yapısının benimsendiğini görüyoruz. Dediğimiz gibi Onyx’in 5 senelik bir konsept çalışması ürünü olduğu düşünürsek, barındırdığı teknoloji ve biçimi 2020 yılı için şekillendirildiği anlaşılıyor. İleri teknoloji adına Ar-Ge çalışmalarını üst seviyede tutan Peugeot, PSA’nın da gücünü kullanarak böyle eşsiz eserlerin altına imza atıyor.

RCZ ile başlayan uçuk tasarım modelleri, baktığımız kadarı ile tartışmasız bir seviyeye gelmiş. PSA’nın diğer taraftan yoğun olarak başlattığı hibrid-full elektrik motor olayı da, sanırız 5 sene içerisinde her modelinde göreceğimiz şekilde olacaktır. Peki, Peugeot’un görmüş olduğumuz süper spor arabası Onyx hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu