Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citroen Numero 9-DS9 Konsept: Dünyaya Sunulan Yeni Lüks Kavramı ile Tanışın!

Citroen, yan kuruluş firması DS ile lüks araç kavramını değiştirmeye geliyor. Numero 9 veya DS9 adını alcak olan yeni nesil bu otomobil, eşsiz tasarımlar barındırıyor. İşte detaylar...
Citroen Numero 9-DS9 Konsept: Dünyaya Sunulan Yeni Lüks Kavramı ile Tanışın!
Son Güncelleme: 
Yorum

Citroen, son yıllardaki yenilikçi tarzını daha lüks bir yapıda buluşturuyor. Numero 9 adını verdiği yeni konsept aracı, alışılmadık bir tarzın başlangıcı olabilir. Gran Coupe kasa yapısı düşüncesiyle yapılan Citroen Numero’nun, aynı yapıyı taşıyan rakiplerine cevap niteliğinde yapıldığı açıkça belli. C6‘nın daha üst modeli olarak düşünülmüş. Alman firma Mercedes, Gran Coupe AMG ile son noktayı koymak istese de Citroen’in teknoloji tutkusu, Audi dahil birçok firmayı zorlayacak gibi gözüküyor.

Bu araba, otomotiv tarihinin prestij noktalarından biri olabilir. Citroen bu sefer kartlarını büyük açıyor! DS ortaklığında yapılan bu lüks aracın plan çerçevesine baktığımızda bazı noktalarda eşsiz olduğunu göreceksiniz. Yan kuruluşu olan DS’de estetik yapı gelişimine katkıda bulunmuş. Şimdi, Numero 9‘un kusursuz tasarımını inceleyelim…

İşte Lüks Kavramına Farklı Duruş Getiren Numero 9:

Yeni Citroen Numero 9 Concept yapısı daha gergin çizgilerden yapılmış. Ön kısımdan DS ortaklığı belli oluyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin On Gorunumu

Citroen yeni modelinin ön görünümüne yenilikçi tasarımlar yüklenmiş. DS tarafından çıkarılması planlanan DS9 modelinin bu şekilde olması bekleniyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Etkileyici Tsarim Anlayisi

Far ve ızgara yapısı dar formlarda olup, parçaların bir birinden ayrılmadan birleştirilmesi dikkat çekici olmuş. Far yapısını 3’lü mercek ve “U” Led aydınlatma şeklinde yapıldığını görüyoruz.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Ds9 Far Yapisi

Izgara yapısı bolca krom kullanılarak yapılmış. Citroen amblemi şeffaf bir ızgara kapağı altına yerleştirilmiş. Tabi DS’in devrede olması ile amblem değişebilir!

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Izgara Yapisi

Numero 9’un tamponu büyük ve sade yapıda oluşturulmuş . Tamponun sis farı kısmına da tasarımı tamamlayacak Led aydınlatmalar ilave edilmiş.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Tampon Yapisi

Numero 9 profili arkaya doğru sert bir yapıda gidiyor. Alçak tavan yapısı etkileyici. Aracın yerden yüksekliği sadece 1.27 metre dir. Kaputun uzunluğunu da yan kısımdan daha iyi anlayabiliyoruz.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Profil Yapisi

DS’in yan kısımda dokunuşları daha yoğun. Bu geniş coupe’nin kapı altı ve tavan tasarımı,  DS rozeti taşıyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Ds Dokunuslari

Numero 9’a kasa yapısı gereği büyük lastikler verilmiş. Turbin tipi jantlar 21 inç ve duruşu gerçekten harika! Jant tercihin bu şekilde olması, hava akışı ve yakıt tüketimine de katkıda bulunuyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin 21 Jant Yapisi

Bize göre Citroen, yine farkını ortaya koymuş. Çünkü Fransız firma zirveyi oynayan bir araç işine girdiğini görüyoruz.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Mercedes Audi Bmw Rakip

Numero 9’un tavan yapısıda bir ilk olabilir. Yüzen cam olarak adlandıralan bu tavan, küçük kısımlar ile birlikte geriye doğru açılma özelliğine sahip.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Ds9 Tavan Yapisi

Arka kısma baktığımızda, yuvarlak hatları ve etkiyi güçlendiren rüzgarlığı dikkat çekiyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Arka Gorunumu

Numero 9’un dışa doğru uzanan  kanat şekli, stünlar ile birlikte hava akışına yardımcı olması için yapılmış.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Ds9 Ruzgar Kanadi

Arka farları da büyüklüğüne göre orantılı olarak imal edilmiş. Stop far yapısı sade ama etkileyici! Genel olarak baktığımızda Rolls Royce Sweptail’in görülmemiş duruşundan esintiler hissediyoruz.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Arka Far Yapisi

Numero 9 için düşünülen motor ünitesi hibrid olarak ve çıkışına yakın tamamı elektrikli olacağı söylendi. PSA’nın gelişiminde olan motor ünitesi, doldurulabilir lityum-iyon piller ile desteklenmiş. Elektrikli motorların 2’si arka aks, 1 tanesi orta kısımda olacak şekilde yerleşimi yapılmış.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Hibrid Motor

Numero 9’a verilen motorlardan toplam elde edilecek güç +300 hp olması bekleniyor.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Psa Elektrikli Motor Uniteleri

Citroen Numero 9’da özel olarak yapılan etkileyici vücut renkleri geliştirilmiş. Değişken siyah ve füme dışında, mor da renk skalasına dahil edilmiş.

Citroen Numero 9 Konsept Yeni Luks Kavram Ile Tanisin Ds9 Mor Renk

Tek kelime ile harika bir iş daha çıkartan Citroen, ileriye dönük çalışmalarının en iyi örneğini bizlere gösterdi. İngiliz ve Alman rakiplerinin lüks kavramlar için sunduğu araçlarına karşı gerçekten güçlü bir silah olmuş. Citroen Numero 9‘un alçak yapısı ve uzun boyutları, iş adamlarının tercihlerini Fransız tarafına kaydıracaktır.

Çünkü projenin amacına baktığımızda kaliteli malzemeler ile lüks bir yaşam sunmak olmuş. İç yaşam alanı biraz gizli tutulsa da tahmin etmek zor değil! Fransız firmanın CXPerience modelinin yenilikçi ve zarif iç tasarımına bakarsak, Numero 9’un kokpit yapısını tahmin etmek zor olmasa gerek. PSA Gruptan gelen haberlere bakılırsa 5 yıllık konsept geçmişine sahip Numero 9 veya DS9’un yakın tarihlerde çıkma olasılığı oldukça yakın. Sizce Citroen-DS böyle bir araba ile rakiplerine fark atabilir mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu