Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde OPEC Etkisi! Fiyatlar Yüzde 8 Yükseldi

OPEC+, Pazar günü fiyat istikrarını desteklemeyi amaçlayan sürpriz bir kararla, günlük 1 milyon varilden fazla arz kısıntısı kararı aldı. Bu adım fiyatlarda sert yükseliş yarattı.
Petrolde OPEC Etkisi! Fiyatlar Yüzde 8 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları, dün beklenmedik bir şekilde üretimi kısma kararı aldı. OPEC+ koalisyonu tarafından alınan karara göre Mayıs ayından itibaren petrol üretim günde 1 milyon varilden fazla azaltılacak. Temmuz ayından itibaren ise Rusya’nın da katılımıyla günlük kısıntı miktarı 1,6 milyon varile ulaşacak.

Bunun 500 bin varili Suudi Arabistan, 500 bini Rusya, 211 bini Irak, 144 bini Birleşik Arap Emirlikleri, 128 bini Kuveyt, 78 bini Kazakistan, 48 bini Cezayir ve 40 bini Umman tarafından gerçekleşecek.

OPEC+ geçen yıl Ekim ayında yaptığı toplantıda, günlük 2 milyon varil kesinti kararı almıştı. Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı yetkilisi, dün alınan kararın altında petrol piyasasında fiyat istikrarı sağlama amacı olduğunu belirtti.

Petrol Fiyatları Sürpriz Üretim Kısıntısı Kararıyla Sert Sıçradı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Suudi Arabistan’ın ihtiyati tedbir olarak nitelendirdiği, Mayıs ayından itibaren yaklaşık 1,1 milyon varil arz kısıntısı kararı sonrasında, petrol fiyatları haftaya yüzde 7,5 civarı yükselişle başladı. Açılış sonrasında artış oranı yüzde 8’i bulan Amerikan ham petrolü (WTI) 81,58 dolara, Brent petrol 86,59 dolara kadar tırmandı.

Cuma günü kapanışta ABD ham petrolü 75,67, Brent petrol 79,97 doları kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

TSİ 07.43’te ham petrol yüzde 5,31 artışla 79,66, Brent petrol yüzde 5,08 artışla 83,97 dolardan işlem görüyor.

Petrol 100 Dolara Frılayabilir

CMC Markets analisti Tina Teng, OPEC ve ortaklarının aldığı karar sonrası fiyatların 100 dolara çıkabileceğini söyledi.

Diğer yandan enflasyondaki düşüşü tersine çevirebileceğini ve bunun da merkez bankalarının faiz kararlarını karmaşıklaştıracağını ifade etti.

Goldman Sachs tarafından yapılan bir değerlendirmede, Ekim ayında yapılan kesintinin aksine Çin’deki güçlü toparlanmayla birlikte petrol talebindeki ivmenin yukarı yönde olduğuna dikkat çekildi.

Banka, alınan karar sonrasında 2023 yılı için Brent petrol tahminini 5 dolar artırarak 95 dolara yükseltti.

Rapidan Energy Group Başkanı Bob McNally de fiyatların fırlayacağını ve 100 dolara ulaşacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın