Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ İttifakından Petrol Üretiminde Büyük Kesinti Kararı

Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ petrol üreticileri piyasa istikrarının sağlanacağını savunarak petrol üretiminde yeni bir kesinti kararı aldı. Detaylar haberde;
OPEC+ İttifakından Petrol Üretiminde Büyük Kesinti Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt tarafından yapılan açıklama ile petrol üretiminin koordineli şekilde azaltılacağı duyuruldu. Bu kararın, pazar istikrarının korunması için ihtiyati tedbir olarak alındığı kaydedildi.

Petrol devlerinin devlet medyasında yer alan açıklamada, günlük toplam 772 bin varillik kesintinin Mayıs ayından itibaren devreye gireceği ve yılın geri kalanında geçerli olacağı belirtildi.

Suudi Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ekim 2022’de üzerinde anlaşılan kesintiye ek olarak yeni kesintinin yapılacağı kaydedildi.

Suudi Arabistan’ın diğer OPEC+ ülkeleriyle koordinasyon içinde Mayıs ayından 2023’ün sonuna kadar petrol üretimini gönüllü olarak günde 500 bin varil azaltılacağı bildirildi.

Piyasa İstikrarının Sağlanması için İhtiyatlı Bir Tedbir

Söz konusu gönüllü kesintinin Ekim 2022’de kararlaştırılan üretim kesintisine ek olarak geldiğine dikkat çekildi. Suudi Enerji Bakanlığı, bu kesintinin petrol piyasasının istikrarını desteklemeyi amaçlayan ihtiyati bir tedbir olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Rus haber ajansı Sputnik’in haberinde, bahsi geçen açıklamaya benzer açıklamaların Irak ve Cezayir’den de geldiği söylendi.

Karar ile Petrol Üretimi Kesintisi Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek

Irak Petrol Bakanlığı’nın piyasayı istikrara kavuşturmak için 1 Mayıs’tan itibaren günlük 211 bin varil üretim kesintisi yapacağı da paylaşıldı.

Bakanlık, Irak’ın bu hamlesinin diğer bazı üretici ülkelerle koordinasyon içinde geldiğine ve yıl sonuna kadar süreceğine işaret etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, OPEC’in Mart ayında günde 28,90 milyon varil petrol ürettiği kaydedilmişti.

Açıklanan raporda, Mart ayında Şubat ayına kıyasla günde 70 bin varillik bir düşüşün yaşandığı ve üretimin Eylül ayına göre günde 700 bin varilden fazla düştüğü vurgulanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.