Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC+ Toplantısında Petrol için Büyük Kesinti Kararı Çıkabilir

23 petrol üreticisi ülkeden oluşan bir grup olan OPEC+, üretim politikasının bir sonraki aşamasına karar vermek için hafta sonu toplanıyor.
OPEC+ Toplantısında Petrol için Büyük Kesinti Kararı Çıkabilir
HABER GİRİŞ

Petrol piyasasında gözler bu hafta sonu gerçekleştirilecek. OPEC+ toplantısına çevrilmiş durumda. Enerji analistleri, Rusya’nın ham petrol ihracatı üzerindeki beklemede olan yasağın ve Rus petrolüne olası bir fiyat tavanının etkisini tartması nedeniyle, OPEC+ üreticilerinin daha derin petrol üretim kesintileri uygulayabileceğini belirtiyor.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan bir grup olan OPEC+, üretim politikasının bir sonraki aşamasına karar vermek için Pazar günü toplanacak. Merakla beklenen toplantı, Rus petrolüne yönelik yaptırımların, Çin’deki ham petrol talebinin zayıflamasının ve artan bir durgunluk korkularının öncesinde geliyor.

Enerji danışmanlığı şirketi Rystad’ın analizden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Claudio Galimberti, grubun yolda kalması ve mevcut üretim politikasını değiştirmesinin daha iyi olacağına inandığını söyledi.

AB, Rusya ve G7 Gölgesinde Petrolde Belirsizlik

Enerji piyasası katılımcıları, Avrupa Birliği’nin 5 Aralık’ta Kremlin’in deniz yoluyla ihraç ettiği ham petrol ihracatına yönelik yaptırımları konusunda temkinli davranırken, Rus petrolüne G7′nin fiyat sınırı getirme olasılığı da bir başka belirsizlik kaynağı.

AB bloğu, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Kremlin’in savaş sandığını azaltmak için ortak bir çabanın bir parçası olarak Haziran ayında, Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol alımını 5 Aralık’tan itibaren yasaklamayı kabul etti.

GCM Yatırım Banner

Galimberti, “OPEC’in dikkate alması gereken diğer faktör, gerçekten de tavan fiyattır. Bu durum belirsizliği artırıyor.” açıklamasında bulundu. Kremlin daha önce Rus petrolüne tavan fiyat koymaya yönelik herhangi bir girişimin yarardan çok zarar getireceğini açıklamıştı.

Üretim Kesintisi Artabilir

OPEC+ , Ekim ayı başlarında üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararı almıştı. Enerji ittifakı geçtiğimiz günlerde ham petrol fiyatlarında bir toparlanmayı teşvik etmek için daha derin üretim kesintileri uygulayabileceğini ima etti.

PVM Oil analisti Tamas Varga, varil başına 90 doların altında işlem gören petrol fiyatlarının OPEC için kabul edilemez olduğunu ve Rusya’nın G7 anlaşmasına imza atanlara karşı misilleme önlemleri almasının beklendiğini söyledi.

Toplantı öncesi petrol haftayı kazanç ile kapatmaya hazırlanıyor. Brent petrol 87 dolar seviyesinden işlem görürken, ham petrolde haftalık kazanç yüzde 6’ya yakın ve vari başına fiyat 81 dolar seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.