Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Piyasası Hareketlendi! Commerzbank’ın Tahmini Şaşırttı

4 haftadır gerileme gösteren petrol fiyatları bugün OPEC’in fiyatları desteklemek amacıyla arz kesintilerine devam edeceği endişesiyle yükseldi. İşte detaylar;
Petrol Piyasası Hareketlendi! Commerzbank’ın Tahmini Şaşırttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’daki gerilimlerin yarattığı belirsizlik ortamında emtia piyasasında dalgalı seyir devam ediyor. Geçen hafta yaklaşık yüzde 1’in üzerinde değer kaybeden petrol vadeli işlemleri, OPEC’in arz kesintisine devam edeceği endişelerinin de etkisiyle bugün yükselişe geçti.

Brent petrol bugün TSİ 14.59 itibarıyla yüzde 1,32 yükselerek 81,82 dolardan işlem gördü. Ham petrol ise TSİ 15.02 itibarıyla yüzde 1,6 artarak 77,23 dolar seviyesinde kaydedildi. Ham petrol aylık bazda yüzde 13,32, yıllık bazda ise yüzde 3,5 düştü.

Üç OPEC+ kaynağının Reuters’e verdiği demeçte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefiklerden oluşan üretici grubun Kasım toplantısında ilave arz kesintisine ilişkin tartışacağına işaret edildi.

Paratic Piyasalar Ham Petrol Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Petrol fiyatları Eylül sonundan bu yana yaklaşık yüzde 20 oranında düştü. OPEC geçen hafta yayımladığı aylık petrol piyasası raporunda ise piyasa temellerinin güçlü kaldığına işaret etmişti.

Reuters haberinde Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga’nın açıklamalarına yer verdi. Varga, “Geçen hafta petrol boğalarının yok olması ışığında, (OPEC) üretici grubundan bir tür tepki gelmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ek kesintiler üzerinde üretici grubun anlaşmaya varması durumunda, kısa vadeli bir fiyat artışı beklendiğini söyledi. Varga, bu artışın uzun vadeli fiyata etkisinin olmayacağını öngörerek konuya ilişkin uygulama ve uyumun önemli olduğunu vurguladı.

Avrupa’nın en büyük emlak bankası Commerzbank, artan talep sebebiyle 2024’ün 2’nci yarısında Suudi Arabistan’ın üretim kesintisini tersine çevirmesine olanak sağlayacak bir arz açığının olabileceğinin altını çizdi.

Brent ham petrol fiyatının 2024’ün ilk çeyreğinde varil başına 85 dolara çıkacağını öngören Commerzbank, 2024’ün sonunda ise fiyatın 90 dolara çıkabileceğine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.