Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC Üretimi Olumsuz Koşullara Rağmen Güçlü Kaldı

Küresel petrol talebi tahminini yükselten OPEC, üretimini de Ekim ayında artırdı. Ekim ayı raporunun detayları haberin içerisinde;
OPEC Üretimi Olumsuz Koşullara Rağmen Güçlü Kaldı
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bugün yayımladığı aylık petrol piyasası raporunda petrol piyasası temellerinin güçlü kaldığına işaret edildi. Raporda, 2023 yılı petrol talebi büyümesine ilişkin tahmin yukarı çekilirken, 2024 yılı için sabit bırakıldı.

Örgüt raporunda, ham petrol üretiminin Ekim’de önceki aya kıyasla günlük 80 bin varil artarak 27,9 milyon varile ulaştığı görüldü.

OPEC, petrol fiyatlarındaki son düşüşün piyasa spekülatörlerinden kaynaklandığını ileri sürdü. Brent ham petrol, Eylül ayındaki 2023 zirvesi olan 98 dolardan varil başına 82 dolara geriledi.

Olumsuz Koşullara Rağmen Petrol Piyasası Sağlıklı

OPEC ile müttefiklerinin arz kesintilerine ve Orta Doğu’daki çatışmalara rağmen ekonomik büyüme ve talebe ilişkin endişeler petrol fiyatlarında baskı yarattı.

Bugün yayımlanan rapor, aralarında Rusya’nın da olduğu OPEC+ politika toplantısından önceki son rapor. Petrol üretiminde en fazla artış Angola, İran ve Nijerya’da gözlenirken; Libya, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te azaldı.

GCM Yatırım Banner

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün aylık raporunda, abartılı olumsuz koşullara rağmen piyasanın sağlıklı olduğuna işaret etti.

Rusya ve Brezilya’da Üretim Azaldı

Küresel petrol üretimi Ekim’de bir önceki aya kıyasla günlük 270 bin arttı ve yaklaşık 101,6 milyon varil seviyesine ulaştı.

Ekim’de OPEC’in ham petrol üretiminin küresel üretimdeki payı ise yüzde 27,5 olarak kaydedildi. OPEC dışı ülkelerin üretimi ise aynı dönemde günlük yaklaşık 200 bin varil artışla 73,7 milyon varil oldu.

Söz konusu üretim artışında Norveç ve OECD Amerika ülkelerinin başı çektiği belirtilerek, Rusya ve Brezilya’da üretimin azaldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.