Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petroldeki Düşüş Hindistan’a Yararken Rupi 7 Haftanın Zirvesini Gördü

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan eleştirileri ve yaptırımlardan muaf tuttuğu ülkeler ile düşüş yaşadı. Bu durum ise en çok Hindistan'a yaramış görünüyor...
Petroldeki Düşüş Hindistan’a Yararken Rupi 7 Haftanın Zirvesini Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Donald Trump, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden son oklarını Suudi Arabistan’a çevirdi. Petrol konusunda bir süredir ufak sürtüşmeleri olsa da son günlerde alevlenen tartışma, petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu. Trump, İran yaptırımlarında bazı ülkeleri muaf tutmasına bağlı olarak düşüş yaşandığını öne sürerken, Suudiler OPEC’e üretimi düşürmeleri talimatı verdi. Tüm bu gelişmeler ise petrolün düşmesine neden oldu.

Petrol fiyatlarında görülen düşüş, Hindistan’ın cari açık endişelerini azalttı ve Hint rupisi 7 haftanın en yükseğine çıktı.

Petrol Düşüşü Hindistan'a YaradıBatı Teksas petrolü yüzde 7,76 oranında gerileme kaydederken, Brent petrolü yüzde 6,8 oranında düşüş gösterdi. Petrol fiyatlarındaki düşüşte arz artışına yönelik endişeler ve kötüleşen talep görünümü etkili olurken, Trump ile Suudi Arabistan arasındaki gerginliğin de payı bulunuyor.

Uzmanlar ABD – Çin ticaret savaşının uzaması ve şiddetinin artmasıyla talep artışında yavaşlama beklentisinin OPEC’in raporunda da ifade edildiği gibi sürpriz olmadığını dile getiriyorlar. Başkan Trump’ın OPEC’i kontrol altında tutarak grup ve grup dışı ülkelerin üretim kısıntısında anlaşmasını daha zor hale getireceği de düşünüyor.

Gelişen ülke para birimleri arasında Hint ve Endonezya rupisi yükselişi ile dikkat çekmeye devam ediyor.

Hint Rupisi Dolar Karşısında YükseldiHint rupisi, petrol fiyatlarındaki düşüş ile ülkede cari açık endişelerinin azalmasına paralel olarak yükseliş kaydetti. Dolar, Hint rupisi karşısında yüzde 0,6 oranında değer kaybetti. Böylece Hint rupisi 7 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. INR/USD paritesi güne 0,0137 dolardan başladıktan sonra önce 0,01387 dolara ardından 0,01388 dolara yükseldi.

Endonezya Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde para birimi ise dolar karşısında yüzde 0,1 oranında yükseliş kaydetti.

Endonezya Rupisi Dolar Karşısında GüçlendiEndonezya Merkez Bankası’nın yarın gerçekleşecek toplantıda faiz oranlarını yüzde 5,75 oranında tutması beklenirken, diğer gelişen ülke para birimlerinde de etkisi gözlenmeye başladı. Tayland Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesiyle USD/THB paritesi yüzde 0,15 oranında yükseliş kaydetti. Hint rupisi kurunda ise düşüş hakim oldu. Yüzde 0,13 oranında gerileyen rupi kuru, 0,0759 liradan alıcı buluyor.

GCM Yatırım Banner

Dolar kuru ise güne 0,4786 liradan başladıktan sonra önce yukarı yönlü ardından aşağı yönlü hareket etti. 5,4520 liraya kadar geriledikten sonra yükselişe geçen dolar kuru, yüzde 0,13 oranında ekside 5,4723 liradan alıcı buluyor. Euro kuru ise 0,11 oranında ekside 6,1806 liradan işlem görürken, sterlin yüzde 0,15 oranında ekside 7,1007 liradan satılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.