Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Arzında Düşüş ABD’nin Suudilerle Arasını Açtı

Petrol arzında kesinti kararına ABD’nin tepkisi dinmiyor. Suudi Arabistan'a karşı cephe alan ABD, şimşekleri Riyad’ın üzerine çekti. Detaylar haberde;
Petrol Arzında Düşüş ABD’nin Suudilerle Arasını Açtı
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışında bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol üretimini günde 2 milyon varilden fazla kısarak son iki yılın en büyük üretim kesintisine gitme kararının yankıları sürüyor. ABD, OPEC+’nın kararına destek veren Suudi Arabistan’ı da hedefine aldı.

Riyad’ın, OPEC+ grubunun petrol üretimini azaltma kararına katıldığı için Beyaz Saray ile düzeltmeye başladığı ilişki tekrar çıkmaza girdi.

Konuya ilişkin CNN televizyonuna demeç veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Suudi Arabistan’ın tavrını eleştirdi.

Riyad, enerji krizinin yaşandığı dönemde petrol arzında düşüş kararını desteklediği için ABD’nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Amerikalı yetkilinin ifadesi şöyle:

“Bence Başkan Joe Biden, ilişkimizi yeniden değerlendirmeye devam etmemiz ve gözden geçirmeye istekli olmamız gerektiği konusunda çok açıktı ve bence OPEC+ kararı ışığında kesinlikle durduğu yer orası.”

GCM Yatırım Banner

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da geçtiğimiz gün benzer açıklamada bulunarak, ABD’nin Suudi Arabistan ile olan ilişkisinde çeşitli seçenekleri gözden geçirdiğini açıklamıştı.

OPEC+ Petrol Kriziyle Biden’ın Ayağını Kaydırmak İstiyor

ABD Başkanı Joe Biden, uyarılarına rağmen petrolde kesintiye gidilmesini düşmanca bir hareket olarak tanımlamıştı.

Beyaz Saray’ın ise OPEC+ grubunun kararını siyasi bir müdahale olarak gördüğü, ABD’deki seçimlere az bir zaman kala Biden’ı zayıf düşürmenin amaçlandığı söylenmişti.

S&P Global Başkan Yardımcısı Dan Yergin, ABD’nin bu kararı, Biden’a yapılmış bir darbe olarak gördüğünü açıklamıştı.

Senatör Bob Menendez ve Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı öncülüğünde birkaç Demokrat, Riyad’a silah satışını durdurma çağrısı yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.