Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Suudi Arabistan ile İlişkilerini Gözden Geçiriyor

ABD ile Suudi Arabistan arasında gerilim artıyor. OPEC’in kararı iki ülke arasında farklı diyalogların geçmesine ve ilişkilerin yeniden ele alınmasına sebep oldu.
ABD Suudi Arabistan ile İlişkilerini Gözden Geçiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, 5 Ekim’de Viyana’da yaptığı toplantıda Kasım ayından itibaren petrol üretimini, günlük 2 milyon varil azaltmaya karar verdi.

Bu durum petrol fiyatlarında kayda değer bir değişim yaratmazken ABD ile Suudi Arabistan arasında tansiyonun yükselmesine sebep oldu.

ABD, petrol fiyatlarını düşürmek için 6 aydır piyasaya stratejik rezervlerden petrol salıyordu. ABD Başkanı Joe Biden, OPEC’in son iki yılın en büyük kesintisini yapma kararını hayal kırıklığı olarak yorumladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Perulu mevkidaşı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, konunun gündeme gelmesi üzerine ABD’nin Suudi Arabistan ile olan ilişkisinde çeşitli seçenekleri gözden geçirdiğini açıkladı.

Washington’ın ne tür bir adım atacağını açıklamayan ABD’li bakan, karar verirken her şeyden önce ülkenin tüm çıkarlarını gözeteceklerini ve bunu tüm paydaşlarla istişare ederek belirleyeceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD, BAE ve Suudi Arabistan’daki Askerlerini Çekiyor

S&P Global Başkan Yardımcısı Dan Yergin, ABD’nin alınan bu kararı Biden’a yapılmış bir darbe olarak gördüğünü söylemişti. Durum dış çevrelerce bile bu şekilde yorumlanırken, ABD tarafından açıklamalar art arda gelmeye başladı.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki 3 Demokrat vekilin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) ABD askerlerinin geri çekilmesi için Kongre’ye yasa tasarısı sunduğu bildirildi.

Suudi Arabistan ve BAE, güvenliklerini ve petrol sahalarını korumak için ABD’nin askeri varlığına güvendiği belirtilirken, “ABD birliklerinin aktif olarak bizim aleyhimize çalışan ülkelere bu hizmeti sunmaya devam etmeleri için hiçbir neden görmüyoruz” ifadesine yer verildi.

Söz konusu iki ülkeyi Rusya’yı desteklemekle suçlayan vekiller Başkan Biden’in uyarılarına rağmen petrolde büyük bir kesinti yapılmasını düşmanca bir hareket olduğunu yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.