Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov Suriye Sınırını Hedef Alarak Türk-Rus İlişkisini Yorumladı

Dmitry Peskov, Rus-Türk ilişkilerinin Suriye konusundaki görüş ayrılıklarını diyalog yoluyla çözme imkanı sunduğunu açıkladı. Haberin detayları aşağıda;
Peskov Suriye Sınırını Hedef Alarak Türk-Rus İlişkisini Yorumladı
HABER GİRİŞ

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov bugün Suriye konusunda Türkiye ile görüş ayrılıklarının olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, fikir ayrılıklarını müzakere yoluyla çözebileceği boyutta olduğunu savundu.

Soçi’de de benzer konulardaki fikir ayrılıklarını tarafların müzakereler sonucunda bir belge imzalayarak etkisiz hale getirildiğini belirtti. Peskov, konuyla ilgili şu şekilde konuştu;

“Bundan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını duyduk ve temsilcilerimizden de Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirme şeklinden memnun olmadığımızı söyleyen açıklamalar geldi.”

Türkiye-Rusya İlişkileri Bilgelik Seviyesinde

İki ülke arasında kurulan ilişkilerin bilgelik seviyesinde olduğunu yineleyen Peskov, Rusya-Türkiye arasındaki mevut ilişkimim bu tür anlaşmazlıkları yüzleşme yoluyla değil müzakerelerle çözülmesine izin verdiğini kaydetti.

Suriye’deki operasyondan kaynaklı yaşanan görüş ayrılıkları hakkında tartışmanın da iyi bir temel olduğuna dikkat çekerek, sürecin karşılıklı anlayış ve saygı ile yürütüldüğünü bildirdi.

GCM Yatırım Banner

20 Kasım gecesi Türkiye, Kuzey Irak ve Suriye’de hava harekâtı başlattığını duyurmuştu. Operasyona, ‘Pençe-Kılıç’ hava harekâtı adı verilmişti. Harekâtın talimatının Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından verildiği eklenmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından 22 Kasım’da Erdoğan, “İnşallah en kısa sürede tank ve askerle birlikte hepsinin kökünü kazıyacağız bunu da böyle bilin.” diyerek kara harekatı için sinyal vermişti.

Ayı gün içerisinde Peskov, 22 Kasım, Türkiye’nin başlattığı hava harekâtına Erdoğan’ın atıfta bulunduğu karadan da destek verilme ihtimalini yorumlamıştı. Suriye ve Türkiye’ye durumu güçleştirecek adımlardan kaçınmaları için çağrıda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.