Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satış Hacminin Şubat Artışında Yakıt Öne Çıktı

TÜİK, beklenen raporlarından perakende satış rakamlarını açıkladı. Ocak’ta yıllık artarken aylık azalan perakende satışlar Şubat’ta nasıl gerçekleşti? İşte yanıtı;
Perakende Satış Hacminin Şubat Artışında Yakıt Öne Çıktı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre perakende satış hacmi yıllık yüzde 6,2 artarken aylık yüzde 0,5 arttı.

Her ikisi de önceki aya kıyasla yavaşlama gösterdi.

Otomotiv Yakıtı Satışları Ön Planda Kaydetti

Aylık değişimde Şubat’ta en yüksek artışı yüzde 1,5’le otomotiv yakıtı satışları kaydetti. Gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 azaldı.

Yıllık değişimde ise en yüksek artışı gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,6 ile kaydetti. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6 artarken otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,7 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2022 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,2 arttı.

GCM Yatırım Banner
Perakende Ciro Sektör Değişim
KAYNAK: TÜİK

Alt kalemlerde en yüksek artışı yine yakıt satışları kaydetti. Otomotiv yakıtı satışları yüzde 125,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 83,0 ve gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 61,1 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda yüzde 7,5 arttı. Alt kalemlerde sırasıyla otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,9 ve gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,3 arttı.

Ocak’ta perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 7,9 artarken aylık bazda yüzde 1,5 oranında azalmıştı. Önceki ayın okumaları eksi ve artı yönde revize edildi. Yıllık artış yüzde 8,1’e yükseltilirken aylık azalış yüzde 1,2’ye çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.