Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan ile IMF Arasında Yeni Kredi Anlaşmasında Sona Yaklaşılıyor

Yüksek borç yükü altında olan Pakistan’ın, IMF ile imzalamak üzere olduğu kredi paketinde, yeni yakıt fiyatlandırma planı da yer alıyor.
Pakistan ile IMF Arasında Yeni Kredi Anlaşmasında Sona Yaklaşılıyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bir yetkili, Pakistan ile uzun zamandır beklenen bir kredi anlaşmasının, önerilen bir yakıt fiyatlandırma planı da dahil olmak üzere kalan birkaç noktanın belirlenmesinin ardından imzalanacağını doğruladı.

Pakistan ve IMF, nakit sıkıntısı çeken, nükleer silaha sahip 220 milyon nüfuslu ülkeye 1,1 milyar dolar serbest bırakacak bir anlaşma için Şubat başından beri müzakere ediyor.

Başbakan Şahbaz Şerif geçen hafta zengin tüketicilerden akaryakıt için daha fazla ücret alınmasını ve toplanan paranın enflasyondan sert bir şekilde etkilenen yoksulların fiyatlarını sübvanse etmek için kullanıldığını açıklayan bir paylaşmıştı. Ülkede enflasyon 50 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Petrol bakanlığına göre, plan, zengin ve fakir tarafından ödenecek fiyatlar arasında litre başına yaklaşık 100 Pakistan rupisi (35 ABD senti) fark planlıyor. Pakistan Petrol Bakanı Musadik Malik, bakanlığına fiyatlandırma planını hazırlaması için altı hafta süre verildiğini söyledi. Bunun bir sübvansiyon değil, yoksullara yardım etmeyi amaçlayan bir yardım programı olacağını belirtti.

IMF’nin Pakistan’daki yerleşik temsilcisi Esther Perez Ruiz ise hükümetin yakıt fiyatlandırma planı hakkında fona danışmadığını söyledi. Ruiz, yakıt planı da dahil olmak üzere kalan birkaç noktanın halledilmesinin ardından personel düzeyinde bir anlaşma imzalanacağını doğruladı.

GCM Yatırım Banner

Sadece dört haftalık gerekli ithalatı karşılamaya yetecek kadar döviz rezervine sahip olan Pakistan, IMF anlaşmasının 2019’da kararlaştırılan 6,5 milyar dolarlık bir kurtarma paketinden 1,1 milyar dolarlık bir dilimi serbest bırakmasını bekliyor.

Ruiz, IMF’nin hükümetten yakıt teklifi hakkında, nasıl uygulanacağı ve kötüye kullanımı önlemek için hangi korumanın uygulanacağı da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı isteyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.