Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan Başbakanı: Kredi İstemek Utanç Verici

Pakistan Başbakanı, nükleer güce sahip bir devlet olmalarına rağmen başka ülkelerden daha fazla kredi istemenin utanç verici olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Pakistan Başbakanı: Kredi İstemek Utanç Verici
HABER GİRİŞ

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Şerif, nükleer güce sahip bir devlet olan Pakistan’ın diğer ülkelerden daha fazla kredi istemesinin kendisi için utanç verici olduğuna vurguda bulundu.

Pakistan’ın bir şehri olan Lahor’da etkinlik kapsamında konuşan Şerif, geçen 75 yılda hükümetlerin ülkedeki ekonomik problemleri çözemediğine işaret etti. Kredilerin geri ödeneceği için daha fazla kredi istemek, Pakistan’ın ekonomik problemlerini çözmek için doğru bir çözüm olmadığını savundu.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçen hafta yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Şerif, Pakistan’ın ekonomik olarak zor bir dönem geçirdiğinin altını çizdi.

Pakistan Dış Finansman Eksiliğinden Ödemeler Dengesinde Kriz Yaşıyor

Pakistan uzun süredir ekonomik krizle karşı kaşıya. Ülkenin yüklü miktarda dış borcu geri ödemesi gerekiyor ancak dış finansman eksikliği nedeniyle ödemeler dengesinde kriz yaşanıyor.

Pakistan Merkez Bankası’nın döviz rezervi, geçen hafta 4,3 milyar dolara kadar gerilemişti. Tüm bunlara ek olarak Cenevre’de Pakistan’daki sel felaketi sebebiyle ülkenin yeniden inşasına destek olmak kaydıyla düzenlenen konferansta 10 milyar dolar destek toplanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası, Gelir ve Maliye Bakanlığı, ülkedeki acil durum nedeniyle bu yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık fonun verileceğini açıklamıştı.

Pakistan’daki Mevduatını 5 Milyar Dolara Çıkardı

Şerif’in BAE ziyareti sırasında, Pakistan’ın 2 milyar dolarlık borcunu ertelenmiş ve 1 milyar dolarlık ek yardım açıklamıştı. Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman ise 10 Ocak’ta, Pakistan Merkez Bankası’nda olan mevduatını 3 milyar dolardan 5 milyar dolara artırılması için talimat vermişti.

Muhammed bin Selman mevduatının artırılmasının yanı sıra Suudi Arabistan’ın Pakistan’daki yatırımlarını 10 milyar dolara çıkarılması için çalışma yapılmasını talep etmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın