Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özyurtlar Holding Uyardı: Konutta Kredi Muslukları Açılmalı

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt, konutta kredi imkanının sunulmaması durumunda sektörde üretim ve satışların gerileyeceğine dikkat çekti.
Özyurtlar Holding Uyardı: Konutta Kredi Muslukları Açılmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de konut krizi devam ederken Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özyurt açıklamasında, konuttaki fahiş fiyat ve arz sıkıntısının sektörün en önemli sorunu haline geldiğine işaret etti.

Konut sektöründe kredi musluklarının açılmaması durumunda üretim ve satışların daha çok gerileyeceğini kaydeden Özyurt, mevcut şartlarda ev sahibi olmanın ancak banka kredisiyle mümkün olduğunu söyledi.

Buna sebep olaraksa son zamanlardaki inşaat girdi maliyetlerindeki artışın enflasyonist ortamın da etkisiyle zirve yaptığını sundu.

Artan Maliyetler Konut Fiyatlarını Etkiliyor

Maliyetlerin aşırı yükselmesinin konut fiyatlarını da tetiklediğini belirten Özyurt, “Sektörün nefes alması, arzın ve satışların artırılmasından geçiyor. Konut fiyatları dar ve orta kesim için ulaşılmaz bir hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu şartlarda konut satın almanın ancak banka kredisi ile mümkün olduğuna işaret ederek, yüksek banka faizlerinin olduğu sürece konut satışlarında düşüş olacağını vurguladı. Konut sektöründe üretim ve satışın durma noktasına gelebileceğini de söyleyerek uyarıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Üretici için de kredi kullanımlarının zor hale geldiğinin bilgisini veren Özyurt, inşaat projelerinin beklediğini vurgulayarak şöyle konuştu;

“Bizim ürettiğimiz projelerde de maliyet artışları, enflasyon ve kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle alımlar geriledi. Satışlarımızın yüzde 60’ı kredili olması ve faizlerin bu kadar yüksek seyretmesi sebebi ile gayrimenkul satışlarımızda ciddi yavaşlama oldu.”

Konutta Kredili Satışlara Olanak Sağlanmalı

Kredili satışların artırılmasının şart olduğunun altını çizen Özyurt, kredi musluklarının üretici ve satıcı için açılması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Öncelikle yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak desteklerin verilmesi, üretim ve satışları artırıcı siyasetlerin devreye alınması konusunda çalışmaların bir an evvel yapılmasını talep ediyoruz.”

Devam eden projelerinde şirket bünyesinde kredi sağlamak ve vadeleri uzatmak gibi uygulamalara gittiklerinin bilgisini vererek, bankalarla özel çalışmalar yaparak garantörlük anlaşmaları imzaladıklarını ekledi.

Özyurtlar Holding Tüketicinin İhtiyaçlarına Destek Olmayı Amaçlıyor

Yatırımcılara kişiye özel çalışma planları yaptıklarına dile getiren Özyurt, böylece tüketicinin ihtiyaçlarına destek olmayı hedeflediklerini ekledi.

“Bizim ve bizim gibi sektör markalarının finansal çözüm üretme çalışmaları sektöre nefes aldıracaktır.” ifadelerini kullanan Özyurt, yüksek maliyetler başta olmak üzere piyasalardaki dengesizliğin toplumun tüm kısmının darboğaza girmesine sebep olduğunu belirtti.

Özyurt açıklamasında inşaat firmalarının yüksek maliyetler nedeniyle yatırımlarını yavaşlatmayı tercih ettiğine de vurguda bulundu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın