Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özgür Demirtaş’tan Maalesef Başlıklı Ekonomi Tahminleri

Ekonomist Demirtaş bugünkü paylaşımında orta gelir grubunu işaret ederek, ekonomiye ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Özgür Demirtaş’tan Maalesef Başlıklı Ekonomi Tahminleri
Yorum

Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş bugün resmi Twitter hesabından Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Ekonomiye ilişkin isabetli yorumlarıyla da tanınan Demirtaş, yüksek enflasyonun rekor hızda artacağına işaret etti.

Ekonomiyle ilgili karamsar yorumlarda bulunan Türk finans profesörü Demirtaş, yeni tahminlerini “Maalesef” diyerek açıkladı.

Ekonomist Demirtaş paylaşımında, “Maalesef, Enflasyon rekor hızda devam edecek. Maalesef, Merkez Bankası Enflasyon ile mücadele etmiyor. Maalesef, Alım gücümüz düştü, daha da düşecek.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Tüm cümlelerine “Maalesef” diyerek başlayan Demirtaş, Türkiye’de orta gelir grubunun silinmeye devam edeceği yönünde öngörüde bulundu.

Dolaylı vergilerin orta gelir ve alt gelir grubunu baskılamayı sürdüreceğini vurgulayarak, ülkedeki fiyat pahalılığının çıldırtıcı olarak nitelendirdiği seviyeye çıkacağını ileri sürdü.

Türkiye’yi çok sevdiğini neredeyse her paylaşımında dile getiren Demirtaş, “Çok ama çok üzgünüm… Bu kötü günleri atlatabilmemizi dilerim…” ifadelerini kullandı.

Ekonomist, Türkiye enflasyonunun zombi şirketler olarak nitelendirdiği firmaların ayakta durması için düşmediğini öne sürdü.

Ozgur Demirtas Twitter Ekonomi Yorumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 20 Temmuz 2023 tarihli toplantısının ardından bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak, yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye çıkarmıştı.

Wall Street bankası JPMorgan, faiz kararının ardından Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini yüzde 3,2’den yüzde 4’e çıkarmıştı. Yıl sonu enflasyon beklentisini ise yüzde 50’den yüzde 57’ye yükseltmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu