Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş: Borsayı Karıştıranları Açıklayabilirim

Ekonomist Özgür Demirtaş, alınan ekonomi kararlarını değerlendirdi. Hükümete seslenerek, borsayı manipüle edenleri bir günde bulabileceğini açıkladı.
Özgür Demirtaş: Borsayı Karıştıranları Açıklayabilirim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finans Profesörü Özgür Demirtaş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), bugün aldığı faiz indirimi kararına ve borsada yaşanan manipülatif hareketlere ilişkin değerlendirme yaptı. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Demirtaş, dikkat çekici yorumlarda bulundu.

Demirtaş, Merkez Bankası’nın 22 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürmesinin doğru bir hamle olmadığını savundu.

“Hükümetin ekonomi politikası yanlış” diyen Demirtaş, politika faizini indirmenin sonuçları olacağını vurgulayarak şöyle açıklama yaptı:

“Dolar rezervi satmayın. Bu bir çözüm değil. Rezerv satarak denge sağlanmaz. 18.41’den 18.35’e indireyim diye satılan rezerv veya serbest piyasaya müdahale, ileride çok daha büyük zarar verir… Politika faizini indiriyorsanız, sonucuna katlanın, eninde sonunda katlanılıyor zaten.”

“Borsada Manipülasyon Yapanları Açıklayabilirim”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, son dönemde borsada yaşanan hareketliliği de yorumladı. Bankacılık endeksindeki düşüş eğiliminin küçük yatırımcıyı etkilediğini belirterek hükümete seslendi.

GCM Yatırım Banner

“Yapılan işlemleri açıklayın” diyen Demirtaş, borsayı manipüle edenleri bir günde bulabileceğini söyledi.

Özgür Demirtaş Borsa Açıklaması
Kaynak: Twitter

Demirtaş, borsada güven vermeyen eylemlerin ülke ekonomisine zararının dokunduğu mesajını vererek, sermaye piyasasında şeffaflık ilkesine vurgu yaptı.

Ekonomist Demirtaş, “Sermaye piyasalarımız ne kadar şeffaf ve derin olursa ne kadar likit ve öngörülebilir olursa Türkiye o kadar güçlü olur. Borsamız küçük, çok daha büyümesi lazım. Şirketlerin çok ciddi elemeden geçtikten sonra halka açılması lazım. Ülke olarak yapabiliriz” dedi.

Bakan Nebati Önerdikten Sonra Borsa Çökmüştü

Enflasyona karşı parasını korumak isteyenler yatırım aracı ararken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin önerisi borsa olmuştu.

Nebati, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere 1-18 Ağustos tarihleri arasında 13,6 milyar lira (750 milyon dolar) yabancı yatırım geldiğini duyurmuştu.

Ancak bakanın yatırım tavsiyesi niteliğindeki açıklamalarından iki hafta sonra Borsa İstanbul’da rüzgar tersten esti.

Bankacılık endeksi, 12 Eylül’den itibaren yüzde 33 oranında değer kaybı yaşadı. Yaşanan son gelişmelere ilişkin Nebati’den açıklama gelmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın